Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 4.12.2022
sk
Barbora
, Barbara
cz
Barbora
, Barbara, Bára

Prieskum: Ktoré krajiny sú Čechom najviac a najmenej sympatické?

Jednoznačne prevažujúce sympatie sa objavovali aj v prípade Rakúska, Francúzska a Británie.


Spomedzi vybraných krajín sveta je obyvateľom Českej republiky naďalej najsympatickejšie Slovensko. Na druhom mieste je Rakúsko, nasledované Francúzskom a Britániou. Naopak, za najmenej sympatické štáty Česi považujú Turecko, Rusko a Čínu. Vyplýva to z výsledkov prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky (CVVM), ktorý sa uskutočnil vlani v novembri a decembri. Výsledky prieskumu boli zverejnené minulú stredu na webovej stránke CVVM.

Autorov výskumu zaujímal vzťah Čechov k 13 vybraným štátom. Respondenti ich hodnotili známkami jeden až päť. Hodnotenie jeden znamenalo, že daná krajina im je veľmi sympatická, zatiaľ čo päťkou mohli opýtaní označiť štát pre nich veľmi nesympatický.

Rovnako ako v minulých rokoch prieskum ukázal, že najvrelejší vzťah majú Česi k Slovenskej republike, a to s pomerne veľkým náskokom oproti ostatným krajinám. Pri Slovensku ako jedinej krajine viac ako polovicu odpovedí tvoril variant „veľmi sympatický“. Pri sčítaní známok jeden a dva vyjadrilo sympatie k Slovensku 88 percent respondentov. Druhé najvyššie sympatie vyjadrili českí občania k Rakúsku. Súčet známok jeden a dva tvoril v jeho prípade štyri pätiny odpovedí.

Pexels

Jednoznačne prevažujúce sympatie sa objavovali aj v prípade Francúzska a Británie. Pri Maďarsku a Poľsku uviedli hodnotu jeden alebo dva približne dve tretiny respondentov. Nadpolovičný podiel sympatií zaznamenali ešte Nemecko a Spojené štáty. Prevažujúci, ale nie nadpolovičný podiel sympatií verejnosti prieskum ukázal v prípade Ukrajiny a Izraela.

Pri zvyšných troch krajinách – Turecku, Rusku a Číne – v odpovediach viac či menej prevažovali antipatie vyjadrené hodnotením štyri alebo päť. V prípade Turecka a Ruska sa podiel sympatizujúcich pohyboval okolo jednej štvrtiny a podiel nesympatizujúcich okolo dvoch pätín. Najmenší podiel sympatií zaznamenala Čína, ktorú takmer polovica respondentov ohodnotila známkami štyri alebo päť.

Názory ľudí zbieralo CVVM v danom prieskume vlani medzi 13. novembrom a 27. decembrom. Zapojilo sa do neho 874 občanov Českej republiky vo veku od 15 rokov.

Zdroj: TASR


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť