Piatok 7.10.2022
sk
Eliška
, Elisa
cz
Justýna
, Justina, Justin

Podľa prieskumu takmer tretina Slovákov športuje. Nie sú tie čísla primalé?

Možno sa zabúda, že máme svoje miestne tradičné disciplíny...


Podľa prieskumu Eurobarometra sa pravidelnému cvičeniu venuje 29 % Slovákov. Európsky priemer je 32 %. Nekrivdia tieto čísla Slovensku? Brali do úvahy aj tradičné slovenské disciplíny, ktorým sa u nás venuje takmer každý?

Beh na prestup, ktorý ti ušiel kvôli meškaniu predchádzajúceho spoja, vláčenie tašiek s nákupmi na siedme poschodie, lebo výťah zasa (stále?) nefunguje, kardio v podobe rozhovorov s nekompetentnými kolegami a hlúpymi zákazníkmi, či všadeprítomná slovenská hádzaná. Mysleli organizátori prieskumu aj na tieto disciplíny? Asi nie, inak by Slovensko bolo tou najšportovejšou krajinou v celej Európe

Shutterstock

Pravidelne cvičí alebo športuje 29 percent Slovákov, v krajinách Európskej únie je to 32 percent. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometra venovaného športu a fyzickej aktivite, ktoré dnes zverejnila Európska komisia (EK). Inej fyzickej aktivite, ako je napríklad presun na bicykli, tanec či práca v záhrade, sa venuje 21 percent Slovákov, pričom priemer EÚ je 14 percent. Pre presnú polovicu obyvateľov Slovenska je hlavnou motiváciou športovať zlepšenie zdravia, v EÚ je to porovnateľné (54 percent). Spolu 43 percent Slovákov necvičí vôbec, v EÚ to je 45 percent. Počas pandémie COVID-19 polovica Európanov zredukovala fyzickú aktivitu na polovicu alebo s ňou úplne prestala.

Prieskum zároveň ukázal, že s pribúdajúcim vekom sa pravidelnosť pri cvičení či športovaní znižuje. Hlavnou prekážkou aktívneho života je podľa respondentov nedostatok času, nedostatočná motivácia alebo nezáujem o šport. Spolu 47 percent Slovákov identifikovalo ako hlavnú prekážku pravidelného športovania nedostatok času, v európskych krajinách to platilo pre 41 percent opýtaných. Podľa nových trendov, ktoré môžu byť silnejšie v dôsledku pandémie, dáva približne jedna tretina prednosť športovaniu doma. Čo sa týka pravidelnosti, 38 percent Európanov športuje alebo cvičí aspoň raz za týždeň a 17 percent cvičí menej ako raz za týždeň.

Ako informovala Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku, výsledky Eurobarometra sú jasným dôkazom toho, aké dôležité sú snahy EK o zlepšenie rodovej rovnosti v športe, keďže väčšina tých, ktorí pravidelne cvičia, sú muži.

Posledné prieskumy Eurobarometra o športe sa uskutočnili v rokoch 2013 a 2017. Najnovší piaty Eurobarometer vychádza z odpovedí na približne 20 otázok od 26 580 Európanov zo všetkých 27 členských štátov. Výsledky budú podkladom pre opatrenia Komisie na podporu športu, zdraviu prospešných pohybových aktivít a zdravého životného štýlu v celej Európe. „Spustili sme už niekoľko hodnotných iniciatív, aby sme povzbudili ľudí k aktívnejšiemu životu. Jednou z nich je Európsky týždeň športu, ktorý sa začne koncom tohto týždňa podujatiami organizovanými v každom kúte Európy,“ uviedla komisárka pre inováciu, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Marija Gabrielová.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť