Utorok 9.8.2022
sk
Ľubomíra
cz
Roman

Podľa štúdie sankcie „vážne ochromujú“ ruskú ekonomiku

Pätica autorov z Yalovej univerzity poznamenáva, že ich zistenia protirečia čoraz častejším tvrdeniam, že sankcie ubližujú viac Západu ako Moskve.


Západné sankcie a masový odchod medzinárodných firiem „vážne ochromili“ ruskú ekonomiku. Vyplýva to zo štúdie Yalovej univerzity, o ktorej informuje portál euronews. Výskum, ktorého autori tvrdia, že je „prvou komplexnou“ analýzou ruskej ekonomiky, zistil, že Rusko od začiatku vojny na Ukrajine, utrpelo ničivý zásah naprieč viacerými oblasťami.

„Rusko prišlo o spoločnosti predstavujúce približne 40 % jeho HDP, čím sa zvrátili takmer všetky tri desaťročia zahraničných investícií,“ konštatujú výskumníci z Yale School of Management a dodávajú, že túto situáciu zhoršil aj „bezprecedentný“ únik kapitálu a ľudí.

Svoje pôsobenie v Rusku od začiatku vojny zredukovalo alebo ukončilo viac ako tisíc firiem naprieč takmer všetkými sektormi, od módy až po financie.

Shutterstock

Medzinárodné sankcie podľa výskumu Yaleu, ktorého výsledky publikovali 20. júla, „nezvratne narušili“ export Ruska a import do krajiny „z veľkej časti skolaboval“. To viedlo k „rozsiahlym nedostatkom v dodávkach“ vnútri Ruska a spôsobilo, že domáca produkcia, ktorá sa spolieha na import naprieč všetkými sektormi, sa zastavila.

„Napriek Putinovým bludom o sebestačnosti a náhradách importu, sa ruská domáca produkcia úplne zastavila a nemá kapacity, aby nahradila stratené firmy, produkty a ľudí; vyprázdnenie ruskej domácej inovačnej a produkčnej základne viedlo k rastu cien a obavám spotrebiteľov,“ uviedol ďalej tím odborníkov.

Úder dostal aj status Ruska ako vedúceho exportéra komodít, myslia si výskumníci. „Strategické postavenie Ruska ako exportéra komodít bolo nezvratne narušené, keďže teraz vychádza z oslabenej pozície v dôsledku straty svojich niekdajších hlavných trhov, a čelí vážnym výzvam pri vykonaní „obratu do Ázie“ s nenahraditeľným exportom ako je zemný plyn,“ vysvetľujú.

Profimedia

Príjmy z energií tvoria 60 % celkových príjmov ruskej vlády, čo znamená, že export komodít je pre Rusko omnoho dôležitejší ako pre zvyšok sveta.

Pätica autorov pritom poznamenáva, že ich zistenia protirečia čoraz častejším tvrdeniam, že sankcie ubližujú viac Západu ako Moskve. „Zatiaľ čo ruská invázia na Ukrajinu vstupuje do piateho mesiaca, objavil sa naratív, že jednota sveta, ktorý sa postavil Rusku, sa nejakým spôsobom zmenila na „vojnu ekonomického opotrebovávania, ktorá viac poškodzuje Západ“, pretože ruská ekonomika je údajne „odolná“ a dokonca „prosperujúca“. To jednoducho nie je pravda,“ konštatujú.

V 118-stranovej štúdii tiež upozorňujú, že Západ musí zostať jednotný vo svojej stratégii proti Rusku a pokračovať v tlaku prostredníctvom sankcií. „Pre Rusko neexistuje cesta z ekonomického zabudnutia, pokiaľ spojenecké krajiny zostanú jednotné v udržiavaní a posilňovaní sankcií proti Rusku,“ uviedli.

Ruské domáce finančné trhy, ktoré odrážajú súčasné ekonomické podmienky aj budúci výhľad krajiny, sú tento rok podľa štúdie na tom najhoršie na celom svete. „Na základe akejkoľvek metriky, na akejkoľvek úrovni, ruská ekonomika trpí a teraz nie je čas stúpať na brzdy,“ dodali autori.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť