Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 3.3.2024
sk
Bohumil, Bohumila
cz
Kamil
Zdroj: ©Shutterstock

Podľahli mu Plačková aj Jovinečkova Bianka. Je prerušované hladovanie naozaj kľúčom k chudnutiu?

Má prerušované hladovanie zázračný efekt na úbytok hmotnosti?

Vo svete fitness, zdravej stravy a životného štýlu koluje veľmi veľa zaujímavých moderných trendov. Jedným z nich je aj prerušované hladovanie. Bohužiaľ, nie všetky trendy by sa dali označiť za zdravé. Všetci kvalitní výživoví poradcovia odporúčajú postupovať pri výbere diéty obozretne, pretože žiaden extrém nie je pre telo prospešný.

Za jeden z extrémov možno považovať aj spomínaný prerušovaný pôst. Takzvaný intermittent fasting (IF) sa stal v poslednom období veľmi populárnym spôsobom stravovania. Z toho dôvodu sa mu začalo venovať aj veľmi veľa vedcov a odborníkov, pričom štúdie prinášajú naozaj zaujímavé výsledky.

Čo je prerušované hladovanie?

Ide v podstate o časovo obmedzené jedenie založené na redukovaní množstva prijatých kalórií. Základ sledujúci podporu chudnutia tvorí časový princíp. Existuje niekoľko vzorcov prerušovaného hladovania. V podstate ide o rozdelenie si dňa na dve okná – to, počas ktorého človek je, a to, počas ktorého hladuje.

Americká webová stránka a poskytovateľ zdravotných informácií Healthline uvádza, že najčastejšie využívaným vzorcom stravovania pri tomto type diéty je pomer 16:8. Znamená to, že ľudia dodržiavajúci tento režim obmedzujú svoj denný príjem na 8 hodín. Zvyšných 16 hodín neprijímajú nič iba vodu, prípadne nesladené nápoje, ako sú čaj a káva.

Medzi slovenskými osobnosťami ho praktizujú napríklad influencerka Bianka Rumanová aj so svojím partnerom Jovinečkom (len na pripomenutie, ak chceš, prečítaj si, čo nám o svojom súkromí prezradil) alebo aj Zuzana Plačková, ktorá vďaka tomu po pôrode schudla desiatky kíl.

Aké to má výhody?

Pri každej diéte sa naskytá otázka, aké má výhody. Režim prerušovaného pôstu vo vzorci 16:8 má priaznivé účinky na chudnutie. Toto je logický dôsledok, keďže časové ohraničenie príjmu obmedzí aj množstvo prijatých kalórií.

Okrem zvýšenia efektu chudnutia vie tento systém zlepšiť hladinu cukru v krvi a dokonca predĺžiť dlhovekosť. Práve spomínaný efekt na chudnutie je však dôvodom rôznych diskusií. Preto sa vedci z University of Illinois Chicago rozhodli túto oblasť preskúmať.

„Skutočne sme chceli zistiť, či ľudia dokážu týmto spôsobom chudnúť dlhšie ako rok,“ vysvetlila podľa nezávislého amerického združenia verejných rozhlasových staníc National Public Radio (NPR) hlavná autorka štúdie Krista Varady. Podľa tejto profesorky výživy bolo hlavnou otázkou, či si takto sa stravujúci ľudia dokážu udržať úbytok hmotnosti dlhodobo.

prerušované hladovanie, chudnutie, kalórie
Shutterstock

90 dospelých, 3 skupiny, 12 mesiacov

Štúdie za zúčastnilo 90 dospelých spadajúcich do kategórie klinická obezita s BMI nad 30. Pozvali ich, aby sa zúčastnili 12 mesiacov trvajúceho skúmania, pričom účastníkov na začiatku rozdelili do troch skupín.

Chceš zarábať, aj keď spíš? Nemusíš byť podnikateľ, stačí spraviť túto jednoduchú vec!

Mohlo by ťa zaujímať:

Chceš zarábať, aj keď spíš? Nemusíš byť podnikateľ, stačí spraviť túto jednoduchú vec!

Prvá skupina mohla jesť len medzi poludním a 20:00, zatiaľ čo druhá skupina mala znížiť svoj denný kalorický príjem o 25 %. Tretia skupina fungovala ako kontrola pre štúdiu a nemusela robiť žiadne zmeny vo svojich stravovacích návykoch.

Po prvých šiestich mesiacoch sa ukázalo, že ľudia z prvých dvoch skupín stratili približne 5 % svojej počiatočnej telesnej hmotnosti. Diéty sa potom upravili tak, aby bol úbytok hmotnosti udržateľný, pričom sa teoretizovalo, že skupina obmedzujúca svoj príjem na základe časového ohraničenia schudne viac ako „počítači kalórií“.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.