Nejde o zázračný kľúč k chudnutiu
Výsledky, ktoré štúdia priniesla, sú naozaj veľmi zaujímavé. Vedci zistili, že prerušovaný pôst určite efektívne pomáha ľuďom schudnúť, no zároveň nejde o žiadny zázračný spôsob.
Na konci štúdie, teda po 12 mesiacoch, sa ukázalo, že obe skupiny stratili 4 % svojej pôvodnej telesnej hmotnosti. Zároveň, účastníci v prvých dvoch skupinách mali po uplynutí tejto doby podobne zmenený obvod pása. Rovnako podobne sa obom skupinám znížil aj základný kalorický príjem.
Na základe výskumu sa teda ukázalo, že forma časovo obmedzeného jedenia nie je o nič efektívnejšia pri snahe o znižovanie hmotnosti, ako keby si ľudia počas dňa len jednoducho strážili množstvo prijatých kalórií. „Kľúčovým prínosom je, že v podstate môžete dosiahnuť rovnaké množstvo energetického obmedzenia počítaním času namiesto počítania kalórií,“ vysvetlila Varady pre NPR.
Žiadne výrazné zdravotné rozdiely
Okrem toho, že výskum zistil, že z hľadiska úbytku hmotnosti nemá prerušované hladovanie na človeka iný vplyv ako iné obmedzovanie kalórií, štúdia priniesla ďalšie zaujímavé výsledky. Očakávalo sa totiž, že sa podarí zistiť aj to, či má IF nejaký (pozitívny alebo negatívny) vplyv na zdravotný stav.
Štúdia však neodhalila, že by časovo obmedzené jedenie alebo redukcia prostredníctvom počítania kalórií priniesli účastníkom nejaké zdravotné výhody. Hladiny látok ako cholesterol, glukóza a inzulín zostali rovnaké.
Nejde len o módny trend
Výsledky výskumu teda naznačujú, že aj keď sa zdá, že IF si zamilovalo veľa ľudí skôr ako módny trend, naozaj má na znižovanie hmotnosti priaznivý efekt. Na druhej strane, nejde o žiadny zázračný kľúč k úbytku kíl. Preto nemusíš meniť stravovacie návyky, ak ti vyhovuje spôsob a štýl života, aký vedieš.
Pre ľudí, ktorí si nevedia ustriehnuť denný príjem prirodzenou cestou, môže byť prerušované hladovanie dobrým riešením. Treba mať však na pamäti, že v čase, keď máme „povolené“ jesť, by sme nemali do seba napchať všetko, čo nám príde pod ruky. Základom všetkých diét musí byť tento vzorec:
- ak je príjem nižší ako náš výdaj = chudnutie,
- príjem zhruba rovnaký ako výdaj = udržiavanie váhy,
- keď je príjem vyšší ako výdaj = priberanie.
Poskytnúť ľuďom inú možnosť, ktorá im môže pomôcť prirodzene znížiť počet prijatých kalórií, by mohlo byť dostupným a nákladovo efektívnym spôsobom riešenia globálnej krízy obezity bez toho, aby bolo potrebné uchyľovať sa k liekom alebo hľadať iné prehnané riešenia v podobe obmedzujúcich zákonov.