Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš

Už zajtra si v našich kinách odbije premiéru možno menej nápadný, ale o to pozoruhodnejší film Zelený rytier od Davida Loweryho. Ten sa podujal sfilmovať slávnu epickú báseň Sir Gawain a Zelený rytier zo 14. storočia (ktorá výrazne inšpirovala aj J. R. R. Tolkiena) a ako môžeš vidieť na fotkách či v traileri, po vizuálnej stránke pôjde o skutočnú pastvu pre oči.

Výzva, ktorá všetko zmení

Hlavným hrdinom príbehu je mladý rytier Gawain (Dev Patel), synovec kráľa Artuša (Sean Harris). Ten prijme výzvu tajomného Zeleného rytiera (Ralph Ineson). Ten Gawainovi prikáže, aby mu uštedril ranu mečom. Ak Zelený rytier prežije, Gawain ho musí o rok vyhľadať a nechať si od neho uštedriť rovnakú ranu.

Gawain neváha a zdanlivo rytiera usmrtí. Ten ale prežije a požaduje splnenie dohody. Gawainovi tak neostáva nič iné, než sa vydať na púť a dostáť svojmu sľubu. Cesta ho ale navždy zmení a možno v sebe objaví aj vlastnosti, o ktorých doteraz ani len netušil.

Forum Film SK

Jeden z najlepších filmov roka

Okrem spomenutých hercov si vo filme zahrali aj Alicia Vikander, Joel Edgerton, Sarita Coudhury, Barry Keoghan, Kate Dickie či Erin Kellyman. V redakcii sme už snímku mali možnosť vidieť a vrelo ti ju odporúčame! Avšak pozor! Diváci, ktorí budú očakávať akčnú epickú fantasy, budú pravdepodobne extrémne sklamaní a Zeleného rytiera možno ani nedopozerajú.

Loweryho film rozhodne nie je z podobného súdka ako napríklad Pán prsteňov. Je to pomalá, artová a psychologická fantasy, v ktorej hrá prvé husle nepokojné vnútro hlavného hrdinu. Dev Patel podáva parádny výkon, okrem neho zaujme ale aj Sean Harris, Alicia Vikander v zaujímavej (dvoj)úlohe či Joel Edgerton. Vizuálna stránka je bez preháňania nádherná a na veľkom plátne je Zelený rytier naozaj impozantným zážitkom.

Lowery necháva veľa vecí nedopovedaných a otvorených interpretácii. Jeho film je miestami surreálny a jemne absurdný, vynikajúco ale funguje ako osudový príbeh rytiera, ktorý v sebe musí nájsť odvahu čeliť vlastnému strachu. Scenár je výborne napísaný a obsahuje mnoho myšlienok na tému odvahy, strachu, zbabelosti, cti či ľudského dobra.

Nechýbajú mu ani silné emócie a podnetný záver. Z tohto všetkého je jasné, že film si najviac užijú náročnejší diváci a milovníci artoviek či nezávislákov. Popcornových divákov Zelený rytier veľmi rýchlo otrávi. Je preto dobré sa pred návštevou kina správne naladiť, neočakávať mainstreamovú fantasy, ale veľmi originálnu a osobitú autorskú víziu. Ak sa ti to podarí, čaká ťa jeden z najlepších filmov tohto roka. Do slovenských kín dorazí Zelený rytier 21. októbra.

Forum Film SK

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.