Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila

Podmienkou pre vstup Srbska do EÚ je podľa europoslancov rešpektovanie sankcií proti Rusku a normalizácia vzťahov s Kosovom

Prístupové by mali pokračovať len v prípade, že sa krajina zosúladí s Úniou v oblasti sankcií proti Rusku a dosiahne významný pokrok v reformách.


Europoslanci vyzvali Európsku úniu (EÚ), aby prehodnotila rozsah finančnej pomoci poskytovanej Srbsku, ak krajina bude naďalej podporovať protidemokratické režimy.

Prístupové rokovania EÚ so Srbskom by mali pokračovať len v prípade, že sa krajina zosúladí s Úniou v oblasti sankcií proti Rusku a dosiahne významný pokrok v reformách. Uviedli to členovia Európskeho parlamentu (EP) v správe, ktorú v stredu prijal výbor pre zahraničné vecí. Za správu hlasovalo 43 europoslancov, proti boli piati, šiesti sa hlasovania zdržali. EP o tom informoval na svojej internetovej stránke.

Dynamika prístupového procesu Srbska bude závisieť od pokroku v oblasti vlády zákona a základných práv, vo fungovaní demokratických inštitúcií, v záväzku voči zdieľaniu európskych práv a hodnôt a v normalizácii vzťahov s Kosovom, uviedli europoslanci. V tomto kontexte zdôraznili dôležitosť zosúladenia so spoločnou zahraničnou a bezpečnostnou politikou EÚ, osobitne vo vzťahu k ruskej agresii proti Ukrajine.

Shutterstock

Správa oceňuje opatrenia Srbska pri posilnení nezávislosti súdov a zvýšení transparentnosti a efektívnosti inštitúcií vlády zákona. Zároveň oceňuje dobrú spoluprácu Srbska s EÚ v oblasti nelegálnej migrácie. Správa poukazuje na určitý pokrok v boji proti korupcii, ale zdôrazňuje, že na dosiahnutie hmatateľných výsledkov je potrebná väčšia snaha a politická vôľa.

Europoslanci ďalej zdôrazňujú, že normalizácia vzťahov medzi Srbskom a Kosovom je prioritou pre vstup oboch krajín do EÚ, a vyzývajú obe strany, aby prejavili líderstvo a boli pripravené na nevyhnutné rozhodnutia, ktoré povedú k pokroku. Europoslanci vyzývajú Srbsko a Kosovo, aby sa zapojili do dialógu Belehrad – Priština v duchu kompromisov s cieľom dosiahnuť komplexnú, právne záväznú dohodu na princípe vzájomného uznania v súlade s medzinárodným právom.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje