Bežné digitálne návyky, ako napríklad podpisovanie sa v e-mailoch, majú vplyv, ktorý presahuje našu doručenú poštu. Používanie informačných technológií totiž zanecháva výraznú environmentálnu aj spoločenskú stopu – vrátane vplyvu na ľudské životy. Vedci používajú tzv. „pravidlo 1 000 ton“, podľa ktorého každých 1 000 ton oxidu uhličitého vypusteného do atmosféry spôsobí predčasnú smrť jedného človeka, píše portál The Conversation.
Táto štatistika vychádza z predpokladu, že spaľovanie bilióna ton uhlíka spôsobí 2 °C globálneho otepľovania, čo môže viesť k miliarde predčasných úmrtí v priebehu nasledujúceho storočia.
Profesor informatiky na Western University v Kanade Joshua Pearce analyzoval vo svojej štúdii aj vplyv zdanlivo nevinných textov v e-mailových podpisoch. Dodatočné informácie v podpisoch e-mailov prispievajú k úmrtiam súvisiacim s klímou v Kanade. Posielanie e-mailov je každodennou činnosťou, ktorá však prináša environmentálne náklady. E-maily spotrebúvajú energiu, ktorá často pochádza zo spaľovania fosílnych palív, ktoré zasa prispievajú k zvyšovaniu hladiny oxidu uhličitého v atmosfére.

Ešte väčší dopad majú obrázky, logá a právne upozornenia, ktoré sa často kopírujú automaticky. Riešenie? Buď sa podpisov úplne vzdať (e-mail aj tak zobrazuje meno odosielateľa), alebo namiesto dlhého podpisu pridať len klikateľný odkaz.
Štúdia zároveň upozorňuje na ďalší problém – spam. Nevyžiadaná pošta tvorí viac než polovicu všetkých e-mailov a hoci sa väčšina nikdy neotvorí, jej objem vytvára obrovské množstvo zbytočných emisií. Ak chceme znížiť digitálnu uhlíkovú stopu, mali by sme začať jednoducho – napríklad tým, že zrušíme e-mailové podpisy. Aj drobné zmeny môžu mať veľký dopad.