Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie

Podvodníci majú nový trik, ktorým chcú Slovákov oklamať. Na tieto stránky si dávaj pozor

Zlodeji to opäť skúšajú, nenechaj sa napáliť.


Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) informuje o nebezpečenstve na internete. Ľudí vyzýva, aby si dávali pozor, podvodníci totižto majú nový trik, vďaka ktorému môžu okradnúť veľké množstvo ľudí pri nakupovaní na internete.

Ide o klasický podvod s doménou, tentokrát sa však rozmohol výrazne viac. SOI poukazuje na to, že na internete sa čoraz viac ukazujú domény so slovenskou koncovkou .sk, ktoré imitujú skutočné internetové obchody.

Najrizikovejšie sú oblečenie a obuv

Najčastejšie sa môžeš stretnúť s podvodníkmi, ktorí na falošných weboch predávajú rôzne typy obuvi či oblečenia. Vo väčšine prípadov ide o značkové, športové či turistické kúsky. Podvodníci si registrujú domény, ktoré sa veľmi podobajú na tie skutočné, chcú tak zákazníkov uviesť do omylu a vytvoriť falošnú predstavu, že objednávajú z overených e-shopov, opak je však pravdou.

SOI uverejnila hneď niekoľko príkladov podvodných stránok:
Skutočná stránkaPodvodná stránka
vivobarefoot.skvivobarefoot-sk.sk
merrellstore.skmerrellshopsk.sk
merrellobuv.sk
skechers.comskecherstenisky.sk
converse.comteniskyconverse.sk
conversevypredaj.sk
salomon.comsalomonshopsk.sk
lasportiva.comlasportivaobuv.sk
lasportiva-slovensko.sk
palladiumboots.eupalladiumsk.sk
Zdroj: SOI

Takéto podvodné internetové obchody sa často veľmi podobajú na skutočné stránky, občas sú totožné, ako vizuálne, tak aj sortimentom. Zásadným znakom toho, ako ich od seba rozoznáš, je však samotná identita. Na podvodných stránkach väčšinou nenájdeš identitu prevádzkovateľa ani jeho obchodné meno či sídlo, to isté platí aj pri všeobecných obchodných podmienkach.

Vinted nový typ podvodu

Mohlo by ťa zaujímať:

Používaš Vinted? Dávaj si pozor, Slovákov tam ohrozuje nový typ podvodu

Najväčším varovným výstrelom je, keď od teba žiadajú iba platbu vopred, tam je jasné, že ide o podvod. Okrem toho je ďalším symbolom falošných stránok aj to, že tovar predávajú vo výrazne nižšej sume ako originálny obchod.

Na kompenzáciu zabudni, môžeš sa však obrátiť na políciu

V prípade, že si niečo na takýchto stránkach kúpiš, tak ti to buď vôbec nepríde, alebo dostaneš len falošné verzie značkových produktov. Neočakávaj ani to, že budeš môcť odstúpiť od zmluvy a dostať tak peniaze naspäť, nič také nehrozí.

Kameňom úrazu je, že z hľadiska kompetencií SOI nemôže takéto podvodné stránky zablokovať ani vymáhať peniaze za nedodaný tovar, preto odporúča, aby si ľudia dávali pozor. Ak na takúto stránku natrafíš a staneš sa obeťou podvodu, tak sa pokojne obráť na políciu SR, či už osobne, alebo telefonicky na čísle 158, odporúča polícia.


Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.