Online nakupovanie sa stalo jedným z najpopulárnejších spôsobov nakupovania Slovákov. Bežne hľadáme na internete oblečenie, elektroniku, potraviny či čokoľvek iné. Veľa ľudí sa rado pohybuje aj na rôznych trhoviskách, kde kupujú a predávajú „veci z druhej ruky“.
Ako informujú TV Noviny, práve na tieto miesta si treba dať poriadny pozor, aktuálne na Facebooku vo veľkom útočia podvodníci, okradnúť ťa môžu o nemalé peniaze.
Určite to poznáš aj ty. Máš doma niečo, čoho by si sa chcel zbaviť, ale je ti ľúto to vyhodiť. Rozhodneš sa to teda hodiť na Facebook alebo Bazoš. No a zrazu ti niekto píše, problém je, že ide asi o podvodníka.
Podvodníci čoraz častejšie útočia na inzeráty na Facebooku. Krátko nato, ako zverejníš inzerát, ti prídu reakcie a dožadujú sa od teba kúpiť danú vec. Ak im na to kývneš, tak zrazu chcú, aby sa to riešilo cez kuriéra. Tvrdia, že ti pošlú kuriéra a o všetko sa postarajú. V skutočnosti ide pravdepodobne o podvod, počet týchto prípadov rastie.
Toto sú kľúčové signály pri podvode
Hneď prvým varovným signálom je spomínaný kuriér. Cieľom je od teba zistiť čo najviac informácií, ako sú meno a priezvisko, email, číslo či dokonca číslo účtu. Chcú ťa skrátka okradnúť.
Pozor si treba dávať obojstranne. Možno narazíš na inzerát, v ktorom je príliš nízka a lákavá cena. Ako uvádza pre TV Noviny odborník Peter Šebo z PS: Digital, „podvodníkovi je totiž jedno, ako veľa či málo peňazí dostane ‚za nič‘.“
V poslednom rade je to klasika – nový, nedávno vytvorený profil. Ak obchoduješ s niekým, koho profil vznikol len nedávno a nemá žiadnych priateľov a prázdnu nástenku, tak to bude pravdepodobne podvodník.
Ak máš z človeka, s ktorým si píšeš, zlý pocit, tak sa na to radšej vykašli, nájde sa niekto iný.
Len tak sa ich nezbavíme, no môžeme proti nim bojovať
O správy sa zrejme stará automatizovaný bot, ktorý skenuje Market Place a akonáhle sa niečo objaví, tak ihneď na inzerát reaguje. Na trhoviská pribúdajú neustále nové inzeráty, tým pádom, ak to robí takýto bot celý deň a osloví tisíce inzerátov, tak sa niektorí ľudia chytia, čo je úspech pre podvodníkov.
Aj ty môžeš proti nim čiastočne bojovať. Facebook ako taký sa ich snaží zastaviť, ale pochopiteľne to nie je také jednoduché. Potrebné je, aby sme takéto falošné profily nahlasovali. Ak profil nahlási dosť ľudí, tak ho Facebook väčšinou zablokuje alebo rovno zmaže.