Niekedy sa zdá, že ľudstvo objavilo všetky tajomstvá skryté vo svete zvierat a že už nie je čo nové odhaliť. Takže, keď sa objaví nejaký úžasný nový druh alebo niekto tvrdí, že objavil skutočné mýtické zviera, vždy bude veľa ľudí ochotných skočiť po tejto hodenej návnade. Ľudia milujú vieru v mágiu a často nevnímajú, ak sa ich niekto pokúsi za pomoci vedy presvedčiť o opaku.
Fámy a špekulácie sa odjakživa šírili ako požiar a vždy sa nájde publikum ochotné uveriť neuveriteľným objavom. Zvieracie hoaxy sa stali kultúrnym fenoménom a mnohé viedli k filmom, predajom kníh a celosvetovej publicite ich „tvorcov“.
Nasledujúce zvieracie podvody sú zo skupiny tých najodvážnejších a najabsurdnejších objavov všetkých čias.
Kríženec zajaca a jeleňa je americký mýtus
Toto legendárne zviera je originálny americký mýtus. Ide o podvod, ktorý sa dosiahol priložením jeleních parohov na vypchatého zajaca.
Ale toto fiktívne stvorenie mohlo byť inšpirované skutočným a hrozným utrpením zvierat. Vedci objavili divé králiky, ktorým z tváre vyrastajú bradavice podobné rohovinám. Výčnelky sú výsledkom pôsobenia kmeňa HPV – vírusu, o ktorom je známe, že spôsobuje bradavice u ľudí. Tieto rakovinové nádory môžu byť pre zajačiky smrteľné, ale nie je na nich nič nadprirodzené. A práve králiky s týmito bradavicami mohli inšpirovať myšlienku existencie veľmi podivného kríženca zajaca a jeleňa.
Morská panna
Príbeh začína, keď americký námorník Samuel Barrett Eades kúpil morskú pannu od holandských námorníkov, ktorí tvrdili, že ju dostali od japonského rybára. Eades zaplatil za morskú pannu asi 6000 dolárov, čo bola na tú dobu absurdná suma. Plne veril, že morská panna je skutočná, hrdo ju vystavoval v Londýne a dokonca pozval prírodovedcov, aby prišli preskúmať toto mýtické stvorenie.
Mnohí z nich určili, že ide o podvod. Eades zašiel ešte ďalej a tvrdil, že slávny prírodovedec sir Everard Home potvrdil pravosť morskej panny. To ale nebola pravda a prírodovedec sa snažil o záchranu svojej povesti v tlači.
Okolo tohto hoaxu bola vyvolaná obrovská kontroverzia, ktorá ale bola nakoniec obrovským finančným úspechom pre tých, ktorí pannu za peniaze vystavovali.
Austrálske medvede
Ak budete niekedy brázdiť divočinu Austrálie, miestni vás môžu varovať, aby ste sa mali pri prechádzke na pozore a nestali sa obeťou brutálneho medveďa. Tieto mäsožravé koaly sú známe tým, že útočia na okoloidúcich zhora zo stromu a často bez varovania.
Je zrejmé, že nič z toho, čo tvrdia miestne legendy, nie je v skutočnosti pravda. Austrálska krvilačné medvede sú mýtom, ktorý má za úlohu pohrávať sa s predstavivosťou turistov.
Dokonca aj Austrálske múzeum v Sydney sa zapojilo do tohto hoaxu spolu s webovou stránkou venovanou týmto fiktívnym zvieratám. Mýtus však nemusí byť tak ďaleko od reality, pretože v dávnej minulosti existoval dnes už vyhynutý vačkovec, ktorý sa nápadne podobá práve na toto mýtické stvorenie. Thylacoleo carnifex bolo mäsožravé zviera podobné koale s ostrými pazúrmi a horolezeckými schopnosťami.
Asi najznámejší dinosaurus v skutočnosti nikdy neexistoval
Brontosaurus je jedným z najslávnejších dinosaurov, aké boli kedy objavené, čo je pôsobivé, pretože v skutočnosti nikdy neexistoval. Jeho vznik je výsledkom omylu a nezhody medzi fosíliami v dôsledku sporu medzi dvoma súperiacimi paleontológmi. OC Marsh a Edward Drinker Cope boli dvaja vedci, ktorí medzi sebou pretekali o slávu. V skutočnosti bola ich rivalita taká silná, že ju historici označujú ako „Vojny kostí“. Títo dvaja dokonca zašli tak ďaleko, že jeden druhému zničili náleziská fosílií.
Marsh bol zodpovedný za objavenie kostry dlhokrkého apatosaura, no lebku nenašiel. Namiesto toho sa rozhodol svetu predstaviť tvora s lebkou prevzatou z iného dinosaura – camarasaura. A keď konečne objavil kostru apatosaura s neporušenou lebkou, myslel si, že sa pozerá na úplne iného dinosaura. Marsh, nadšený, že objavil nový druh, nazval svoj objav brontosaurus. Až v 70. rokoch 20. storočia sa prípad pomýlenej identity uzavrel, keď dvaja vedci presvedčivo dokázali, že brontosaurus a apatosaurus sú vlastne jedno a to isté zviera.
Čupakabry sú len kojoti
Väčšina paranormálnych tvorov má veľmi dlhú históriu, ktorá sa datuje do storočí, ale čupakabra je výnimkou. Príbehy o stvorení, ktoré saje krv, sa prvýkrát objavili v roku 1995 na ostrove Portoriko a čoskoro sa správy o čupakabre, čo v preklade znamená „vyciciavač kôz“, začali objavovať po celej Latinskej Amerike. Ľudia začali nachádzať mŕtvoly zvláštnych zvierat, často kojotov, ktorí zahynuli na svrab, a považovali to za dôkaz toho, že čupakabra je skutočným zvieracím druhom.
Výskumníci, ktorí chceli vyvrátiť tento mýtus, vystopovali vôbec prvé pozorovanie čupakabry v Portoriku a urobili prekvapivý objav. Miestne noviny zverejnili obrázok očitého svedka opisu tvora, ktorý je údajne zodpovedný za reťazec úhynu dobytka v oblasti. Výskumníci si rýchlo uvedomili, že zobrazenie sa veľmi podobá na mimozemskú entitu z filmu, ktorý nedávno vyšiel v kinách. Film ovplyvnil jeho popis natoľko, že to viedlo k legende o čupakabre.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane