Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.4.2024
sk
Marek
, Marko, Markus
cz
Marek
Zdroj: ©Shutterstock

Pogy: Legendárna hra, ktorá určite neobišla ani teba. Čo si o nej možno nevedel?

História nesmrteľnej hry POGY a zaujímavé fakty, ktoré si doteraz zaručene nevedel.

Určite si každý z nás spomína na krásne školské časy, keď sme počas prestávok a oddychu v družine so svojimi spolužiakmi hrali guľôčky, zbierali céčka a vymieňali si hokejové alebo Pokémon karty. 90. roky sú poznačené mnohými podobnými hrami, ktoré si mileniáli pamätajú dodnes, a nejednému sa pri spomienke za týmito nostalgickými časmi cnie.

Medzi obľúbenými zberateľskými artiklami, ktoré poznačili dospievanie takmer každého, kto sa narodil v koncom minulého tisícročia, sa nachádza jedna z najobľúbenejších zberateľských hier – pogy. Najväčší kráľ spomedzi všetkých hráčov bol vždy ten, ktorý u seba nosil plastovú tubu s vrchnákom a nápisom POG plnú papierových krúžkov s najrôznejšími obrázkami.

Fenomén s názvom pogy/POG sa k nám dostal už začiatkom 90. rokov 20. storočia a zožal ohromujúci úspech, na ktorý spomíname dodnes. Určite sa nájdu aj viacerí čitatelia, ktorí svoje pogy majú do dnešného dňa doma uložené v krabiciach pod posteľou, a že ich sú stovky. Táto jednoduchá a doslova návyková hra sa za krátky čas rozšírila po školách na celom svete.

Mladí hráči sa k obľúbeným pogom mohli dostať či už kúpou, prostredníctvom bežných novinových stánkov, výmenou s kamarátmi alebo výhrou nad iným protihráčom (alebo krádežou, no táto možnosť bola populárna najmä u dlhoprstých spolužiakov, a že ich bolo hojne!). Ako si však táto naoko jednoduchá hra dokázala podmaniť srdcia takmer všetkých detí, sa pozrieme v riadkoch nižšie.

pogy, hra, história, fakty a zaujímavosti
Shutterstock

Počiatky hry POG siahajú až do začiatku minulého storočia

Pôvod originálnej hry pogy, tiež známej ako hra s mliečnymi viečkami, siaha až na ďaleký Havaj, konkrétne do mesta Maui, kde sa dostala do povedomia medzi 20. a 30. rokmi 20. storočia. Jej korene sa na tomto mieste ťahajú až k japonskej kartovej hre s podobnými papierovými viečkami – Menko, ktorej existencia sa odhaduje už od 17. storočia.

Deti na ostrove v tom čase pili často vyhľadávanú ovocnú šťavu z fliaš POG, ktorá bola zmesou ovocných štiav passion-orange-guava. Jej viečka v tom čase slúžili práve ako spomínané krúžky, ktorými mohli rozbehnúť celú hru. Zaujímavosťou je, že niektoré pogy v dobrom stave sa dnes dokážu vyšplhať na pár stoviek EUR, avšak v tomto prípade ide iba o výnimočne raritné kúsky, ako napr. Jurassic Park Pog Set.

Mohlo by ťa zaujímať:

Juraj Slafkovský prišiel do Bratislavy osláviť výročie draftu. Prekvapením bol preňho tento netradičný darček

V 50. rokoch minulého storočia, keď sa hra začala šíriť závratnou rýchlosťou medzi deťmi, dostali pogy nový obal, vďaka ktorému sa hra stala ešte populárnejšou. Spoločnosti Haleakala Dairy a Orchards Hawaii následne začali viečka predávať ako propagačné a zberateľské predmety, ktoré sa stali úspešnými, čo viedlo k prvému nárastu zberateľstva v 70. rokoch.

Mánia sa držala v povedomí havajských detí nejaký čas, no s príchodom 90. rokov sa hra vďaka spoločnosti Haleakala Dairy rozšírila aj na ďalší, avšak už hustejšie obývaný ostrov Oahu, kde si prvýkrát privlastnila názov – POG. Dovtedy si hra prešla rôznymi úskaliami, avšak 90. roky boli pre ňu najviac priaznivým obdobím. Za jej oživenie patria zásluhy matke pogov – učiteľke a poradkyni Blossom Galbiso.

pogy, hra, história, fakty a zaujímavosti
Shutterstock

Kto bola Blossom Iwalani Galbiso a prečo ju mnohí označujú za matku pogov?

Blossom Iwalani Galbiso bola učiteľkou a školskou poradkyňou na základnej škole Waialua na severnom pobreží Oahu. Slávu nadobudla po tom, čo v roku 1991 začala počas svojich vyučovacích hodín matematiky využívať pogy ako predmet, ktorým by upútala pozornosť detí. Ani len netušila, že touto metódou prinavráti pogom svoju zašlú slávu, načo sa hra stihla rozšíriť po celom štáte.

Narodila sa 17. júna 1949, a medzi deťmi, ako aj v samotnom učiteľskom zbore bola veľmi obľúbenou. Podľa svedectiev svojich kolegov dokázala narobiť čary aj s tými najhoršími žiakmi v triede. Žiaľ, Blossom trpela zdravotnými problémami spojenými s jej nadváhou, čo bolo pravdepodobne aj príčinou jej smrti. Zomrela vo veku 45 rokov dňa 27. decembra 1994.

Hra sa následne rozšírila do ďalších kútov sveta

Zo severného pobrežia Oahu, kde si hra podmanila tisícky detí, sa vďaka spoločnosti Stanpac Inc. rozšírila na pevninu. V roku 1992 sa prvé papierové viečka objavili v Kalifornii, Texase, Oregone a Washingtone a následne sa rozšírili po celej Amerike. Takmer zabudnuté mliečne viečka sa do roku 1993 objavili v rôznych kútoch sveta, vrátane Európy.

Začiatkom 90. rokov predstavila Svetová federácia POG v spolupráci so spoločnosťou Canada Games novú edíciu a prvýkrát papierové krúžky/viečka pod značkou POG. Rozmach pogov stúpal a svoj vrchol dosiahli približne v polovici 90. rokov. Pogy sa stali najväčším ťahákom na trhu, pričom sa rozdávali pri otvorení bankových účtov ako darček alebo v rámci Happy Meal v McDonald’s.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Martin Krug
Primárne sa venujem tvorbe článkov na tému Marvel a Marvel Cinematic Universe (MCU). Cudzie mi však nie sú ani témy, ktoré spadajú do fantasy pop-kultúry, od najrôznejších kníh, cez vybrané komiksy, až po samotné filmové a seriálové projekty. Denne prispievam k tuzemskému Marvel spravodajstvu prostredníctvom sociálnych sietí.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.