Ďalšie alternatívy pogov a postupný pád svetového fenoménu
V roku 1993, a teda po komiksovej a kartovej konvencii, vstúpilo na trh s pogmi ďalších 7 spoločností. SkyBox International a Marvel pridali produkt do svojich línií pod názvami SkyCaps a Hero Caps. To, samozrejme, vyvolalo obrovský rozruch, čo viedlo k niekoľkým právnym výmenám, ktoré vyvrcholili súdom v októbri 1994 medzi Svetovou federáciou POG a spoločnosťou Universal Pogs.
Celý problém vznikol najmä z dôvodu, že Svetová federácia POG si nárokovala ochrannú známku na termín POG, čo ostatné spoločnosti odmietali s tým, že názov bol vytvorený deťmi, ktoré hrali hru. Po záverečnom uznesení súdu bol POG uznaný ako exkluzívny termín Svetovej federácie POG a Universal Pogs zmenila svoj názov na Universal Slammers, Inc.
Aby toho nebolo málo, v druhej polovici 90. rokov mnoho škôl začalo reagovať na rozšírenú mániu viacerými zákazmi, pretože ich zbieranie a hranie považovali za určitú formu hazardu. Začali sa ukazovať ako rušivý prvok pri vyučovaní a tiež ako dôvod početných sporov na detských ihriskách. Tieto faktory nakoniec viedli k zákazu pogov v školách po celej Severnej Amerike a následne aj v Austrálii a Švédsku.
Výbava a pravidlá hry
Hra pogy zahŕňa dva varianty viečok, ktorými sú klasické papierové/kartónové ploche krúžky a hrubšie, zvyčajne plastové, ale aj železné slammre, tiež známe ako kiny alebo vyrážatká (železné slammre často neboli povolené v bežných hrách). Papierové pogy sú označené z obidvoch strán rôznymi farebnými ilustráciami, ktoré označujú vrchnú a spodnú stranu.
Pravidlá hry sú jednoduché a líšia sa v závislosti od potrieb hráčov. Každý má svoju vlastnú zbierku pogov a kinov. Pred hrou sa hráči rozhodnú, koľko pogov do hry vsádzajú, každý musí vložiť rovnaký počet, prípadne môže jeden hráč vložiť viacero pogov a druhý vložiť jeden alebo aj viac kinov (všetko závisí od pravidiel, ktoré si na začiatku hry stanovia).
Hra o pogy začína tým, že hráči naskladajú na seba rovnaký počet pogov smerovaných obrázkom k zemi. Vzápätí sa rozhoduje o tom, ktorý hráč začína hru, hodením jedného z pogov na štýl hlava alebo orol, čiže vrch alebo spod. Po určení hráča, ktorý začína, sa navzájom striedajú v hádzaní kinov do vzniknutej kôpky pogov, až kým nezostane úplne posledný otočený obrázkom navrch.
Výsledky hry platia vo všeobecnosti pre každého – hráči si ponechávajú všetky pogy, ktoré sa v ich ťahu otočili smerom navrch. Víťazom sa stáva hráč, ktorému sa podarilo otočiť najviac pogov.
POGY dnes
Kalifornská spoločnosť POG Unlimited, známa tiež aj ako Svetová federácia POG (WORLD POG FEDERATION™), vlastní ochranné známky a autorské práva k značke POG™ od roku 1993. Deti vo veku od päť do dvanásť rokov, ktoré zbožňovali túto hru, sú dnes už dospelé, a pre mnohých majú neoceniteľnú hodnotu.
Dnes je možné pogy zakúpiť a vlastniť aj v digitálnej podobe vo forme autentických blockchainových zberateľských predmetov.