Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 19.6.2024
sk
Alfréd
cz
Leoš, Leo

Možno by ti ani nenapadlo, že už v starovekom Grécku si robili filozofovi zo seba žartíky. Opak je však pravdou. Dôkazom je pohár, na ktorý upozornil web mymodernmet. Pohár, ktorý vyzerá na prvý pohľad ako bežný predmet, ktorý sa v minulosti objavoval v Grécku, v sebe ukrýva menšie tajomstvo.

Názov tohto pohára je Pytagorov pohár. Nie je to náhoda, je nazvaný po svojom vynálezcovi Pytagovori. Toto meno ti určite niečo hovorí – neexistuje snáď človek, ktorý by sa „nedrtil“ na základnej škole jeho povestnú Pytagorovu vetu. Zdá sa, že Pytagoras nebol len taký nejaký nudný filozof, ale mal aj zmysel pre podobné žartíky.

Pohár, s ktorým si vystrelíš zo svojich kamošov filozofov

Uprostred pohára je umiestnený malý výbežok, ktorý vyzerá ako nenápadná súčasť dizajnu. Tento však skrýva malé tajomstvo. Pohár je zostavený tak, že uprostred výbežku je skrytý otvor, cez ktorý dokáže tekutina pretekať von. Tá však pretečie až v momente, keď do pohára nalejeme určité množstvo tekutiny. Tekutina sa tak jednoducho vytlačí a z pohára spodkom vytečie.

Je možné, že si to z týchto slov nedokážeš predstaviť, preto ti odporúčame pozrieť si nasledujúci nákres, prípadne video. Vďaka nim okamžite pochopíš, ako tento lišiacky pohár funguje. Takéto poháre sa dajú kúpiť vo väčšine miest v Grécku, prípadne si ho môžeš objednať aj z Amazonu. V Grécku pohár nazývajú tiež pohárom spravodlivosti.

wikipedia (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Physagorian_Pythagoras_Greedy_Tantalus_cup_05.svg)

Ak máš kamaráta, ktorému počas nalievania nikdy nestačí a vždy ti kričí: „Ešte, ešte!“ tak máš skvelý tip na darček. Vianoce sú už za dverami, veď z regálov na nás už kričia vianočné kolekcie.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.