Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 1.10.2023
sk
Arnold
cz
Igor
Zdroj: ©Shutterstock

Pohlavný styk im ku šťastiu nechýba. Čo vieme o asexuáloch a ich orientácii?

Život bez sexu? A prečo nie?

Vieš si predstaviť život bez sexu? Alebo lepšie povedané: život bez pocitu sexuálnej príťažlivosti voči iným ľuďom? Čo si budeme hovoriť, väčšina to asi nedokáže. Možno ale vieš, že existujú aj ľudia, ktorým sexuálne radovánky nič nehovoria.

Asexualita patrí medzi najmladšie sexuálne orientácie, to ale neznamená, že by bola len nejakým rozmarom súčasnosti. V skutočnosti sme sa s ňou mohli stretnúť už pri takých menách, ako Isaac Newton, J. M. Barrie či Nikola Tesla. Čo ale vlastne asexualita je?

Necítia sexuálnu príťažlivosť

Asexualita je sexuálna orientácia, ktorá je definovaná absenciou pocitu sexuálnej príťažlivosti, prípadne ako nízky až nulový záujem o sex. V praxi to znamená asi toľko, že asexuálom sex v živote nechýba a nepotrebujú ho.

Shutterstock

Ostatných ľudí síce môžu považovať za krásnych a pôvabných, avšak v ich prípade nemajú tieto pocity sexuálny podtext, ale vyslovene estetický. Zažitým stereotypom, ktorí si ľudia s asexuálmi spájajú, je, že neznášajú pohlavný styk, nedokážu nikoho milovať, nemasturbujú a žijú ako novodobí náboženskí pustovníci. Táto predstava je však naivná a nezodpovedá realite.

Treba mať na pamäti, že asexualita je, ako mnohé iné orientácie, skôr spektrom. Medzi asexuálmi teda nájdeme najrôznejších ľudí s rôznym prístupom k sexu. Niektorí asexuáli nemajú záujem o sex ani o romantické vzťahy. Iní sex mať môžu, a to z rôznych dôvodov.

Sem patrí, napríklad, túžba po vlastnom dieťati, snaha potešiť partnera alebo proste len fakt, že im je sex príjemný. Iní asexuáli dokážu mať sex len s ľuďmi, ktorých veľmi dobre poznajú, ďalší o sex síce nemusia mať záujem, ale stále túžia po romantickom vzťahu.

Shutterstock

Mylná je tiež predstava, že ak je človek asexuál, tak nemôže masturbovať. Môže a nijako to jeho asexualitu nediskvalifikuje. Ako aj so sexom, aj s masturbáciou je to v tomto prípade medzi asexuálmi rôzne. Niektorí proste masturbujú, iní nie.

Rovnako môžu obľubovať erotické či pornografické filmy a romány, iným sa to zase hnusí. To, čo majú všetci asexuáli spoločné, je fakt, že necítia sexuálnu príťažlivosť voči iným ľuďom.

Odporúčame prečítať:

Slovák fotografuje preteky F1: Hamilton si potrpí, aby sme ho odfotili v niečom štýlovom. Räikkönen raz sotil na zem môjho učiteľa (ROZHOVOR+FOTO)

Aj asexuáli sú terčom nepochopenia a posmeškov

Ľudia, ktorí sú asexuáli, často cítia, že veci spojené so sexom prežívajú inak ako majorita spoločnosti. Cítia sa nenormálni a majú pocit, že je v nich niečo „pokazené“. Asexualita je totiž stále veľmi mladá orientácia a niektorí ľudia o nej nikdy nepočuli. Pre asexuálov, ktorí svoje pocity nevedia zadefinovať, môže byť zdrojom nepokoja, úzkosti a nezriedka aj depresií.

Shutterstock

Mnoho z nich sa vyjadrilo, že v momente, ako narazili na pojem asexualita, im spadol obrovský kameň zo srdca. Odrazu zistili, že nie sú „pokazení“, ale že existuje plno ľudí, ako sú oni, a že to, ako sa cítia, nie je ich chyba. A napokon dokázali svoju orientáciu prijať.

Smutné je, že aj dnes sa títo ľudia zvyknú stretávať s nepochopením či dokonca výsmechom okolia. Majorita spoločnosti proste nechápe, ako niekto môže nejaviť záujem o sex, a často asexuálov označuje za chorých.

Netreba snáď dodávať, že podobné predsudky sú pre nich veľmi zraňujúce. Odborníci navyše nesúhlasia s definíciou asexuality ako poruchy a zdôrazňujú, že ide o sexuálnu orientáciu, ktorú si človek nevyberá. Napriek tomu asexuáli nezriedka narážajú na nepochopenie, a to nielen zo strany okolitej spoločnosti, ale dokonca aj z radov LGBTI ľudí.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.