Vieš si predstaviť život bez sexu? Alebo lepšie povedané: život bez pocitu sexuálnej príťažlivosti voči iným ľuďom? Čo si budeme hovoriť, väčšina to asi nedokáže. Možno ale vieš, že existujú aj ľudia, ktorým sexuálne radovánky nič nehovoria.
Asexualita patrí medzi najmladšie sexuálne orientácie, to ale neznamená, že by bola len nejakým rozmarom súčasnosti. V skutočnosti sme sa s ňou mohli stretnúť už pri takých menách, ako Isaac Newton, J. M. Barrie či Nikola Tesla. Čo ale vlastne asexualita je?
Necítia sexuálnu príťažlivosť
Asexualita je sexuálna orientácia, ktorá je definovaná absenciou pocitu sexuálnej príťažlivosti, prípadne ako nízky až nulový záujem o sex. V praxi to znamená asi toľko, že asexuálom sex v živote nechýba a nepotrebujú ho.
Ostatných ľudí síce môžu považovať za krásnych a pôvabných, avšak v ich prípade nemajú tieto pocity sexuálny podtext, ale vyslovene estetický. Zažitým stereotypom, ktorí si ľudia s asexuálmi spájajú, je, že neznášajú pohlavný styk, nedokážu nikoho milovať, nemasturbujú a žijú ako novodobí náboženskí pustovníci. Táto predstava je však naivná a nezodpovedá realite.
Treba mať na pamäti, že asexualita je, ako mnohé iné orientácie, skôr spektrom. Medzi asexuálmi teda nájdeme najrôznejších ľudí s rôznym prístupom k sexu. Niektorí asexuáli nemajú záujem o sex ani o romantické vzťahy. Iní sex mať môžu, a to z rôznych dôvodov.
Sem patrí, napríklad, túžba po vlastnom dieťati, snaha potešiť partnera alebo proste len fakt, že im je sex príjemný. Iní asexuáli dokážu mať sex len s ľuďmi, ktorých veľmi dobre poznajú, ďalší o sex síce nemusia mať záujem, ale stále túžia po romantickom vzťahu.
Mylná je tiež predstava, že ak je človek asexuál, tak nemôže masturbovať. Môže a nijako to jeho asexualitu nediskvalifikuje. Ako aj so sexom, aj s masturbáciou je to v tomto prípade medzi asexuálmi rôzne. Niektorí proste masturbujú, iní nie.
Rovnako môžu obľubovať erotické či pornografické filmy a romány, iným sa to zase hnusí. To, čo majú všetci asexuáli spoločné, je fakt, že necítia sexuálnu príťažlivosť voči iným ľuďom.
Prečítaj si náš exkluzívny obsah na podobnú tému:
- Radka po roku od teroristického útoku pred Teplárňou: Nie som stopercentne okej, ale to už nebudem nikdy (ROZHOVOR)
- Slovenská transrodová modelka Liberty Blake Simon: Musela som vyriešiť aj transfóbiu voči sebe samej a opäť sa do seba zamilovať
- Ako na homosexualitu nazerali v antike či domorodí obyvatelia? Ich prístup ťa asi zaskočí
Aj asexuáli sú terčom nepochopenia a posmeškov
Ľudia, ktorí sú asexuáli, často cítia, že veci spojené so sexom prežívajú inak ako majorita spoločnosti. Cítia sa nenormálni a majú pocit, že je v nich niečo „pokazené“. Asexualita je totiž stále veľmi mladá orientácia a niektorí ľudia o nej nikdy nepočuli. Pre asexuálov, ktorí svoje pocity nevedia zadefinovať, môže byť zdrojom nepokoja, úzkosti a nezriedka aj depresií.
Mnoho z nich sa vyjadrilo, že v momente, ako narazili na pojem asexualita, im spadol obrovský kameň zo srdca. Odrazu zistili, že nie sú „pokazení“, ale že existuje plno ľudí, ako sú oni, a že to, ako sa cítia, nie je ich chyba. A napokon dokázali svoju orientáciu prijať.
Smutné je, že aj dnes sa títo ľudia zvyknú stretávať s nepochopením či dokonca výsmechom okolia. Majorita spoločnosti proste nechápe, ako niekto môže nejaviť záujem o sex, a často asexuálov označuje za chorých.
Netreba snáď dodávať, že podobné predsudky sú pre nich veľmi zraňujúce. Odborníci navyše nesúhlasia s definíciou asexuality ako poruchy a zdôrazňujú, že ide o sexuálnu orientáciu, ktorú si človek nevyberá. Napriek tomu asexuáli nezriedka narážajú na nepochopenie, a to nielen zo strany okolitej spoločnosti, ale dokonca aj z radov LGBTI ľudí.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane