Štvrtok 6.10.2022
sk
Natália
cz
Hanuš

Záhadných a strašidelných miest, ktoré sú opradené najrôznejšími legendami, máme na celom svete obrovské množstvo. A zopár ich nájdeme aj na Slovensku. Medzi tie najznámejšie určite patrí pohorie Tribeč. Nachádza sa vo Fatransko-tatranskej oblasti v oblúku Vnútorných Západných Karpát.

O jeho masové spopularizovanie sa postaral spisovateľ Jozef Karika svojím hororovým románom Trhlina, ktorý bol neskôr aj úspešne sfilmovaný. S Tribečom sa spája hneď niekoľko podivných prípadov záhadných zmiznutí. Informácie o nich môžeš nájsť prakticky v každom článku o tomto pohorí. Sú ale pravdivé? Alebo ide len o strašidelné historky? Bližšie sa na to pozrieme v tomto článku.

Pe3kZA/Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Tribe%C4%8D#/media/File:Sipok,_Tribec.JPG)

Stratený lesník

Rozsiahle pohorie Tribeč, rozkladajúce sa medzi mestami Nitra, Topoľčany, Partizánske a Zlaté Moravce, má povesť zlovestného a potenciálne nebezpečného miesta. Z nejakého dôvodu tam vraj už viac ako 80 rokov dochádza k tajomnému miznutiu ľudí. Pripomeňme si aspoň niektoré z mnohých, notoricky známych prípadov.

Podľa dostupných informácií malo dôjsť k prvému zdokumentovanému zmiznutiu v roku 1929. 47-ročný lesník A. Samšály sa jedného chladného novembrového rána ako vždy vydal za prácou do lesa. Odtiaľ sa ale už nevrátil. Najprv sa zdalo, že nejde o nič neobvyklé, keďže lesník sa zvykol v lesoch zdržať aj celý deň. Manželia Zayovci, ktorí mu prenajímali izbu vo svojom dome, však na tretí deň začali po zmiznutom Samšálym pátrať. Nájsť sa ho ale nepodarilo, takže kontaktovali políciu.

Tá po Samšálym pátrala každý deň takmer celý týždeň. Neobjavili však žiadnu stopu. Keďže sa horšilo počasie a husto snežilo, polícia pátranie odvolala s tým, že lesníkovi sa zrejme stala nehoda, ktorá bola pravdepodobne smrteľná. Sľubovali si, že jeho telo objavia na jar, keď zmizne sneh, ale ani to sa nepodarilo. Napokon tak bol celý prípad uzavretý.

Shutterstock

Mladá žena zmizla bez stopy

K ďalšiemu zmiznutiu malo dôjsť 18. januára 1930. 18-ročná Mária Švajzerová pochádzala z dedinky Mankovce a v osudný deň sa vydala do obce Zlatno (vzdialenej asi 4,5 kilometra), aby navštívila starých rodičov a priniesla im nejaké jedlo. Matka jej pred odchodom údajne kládla na srdce, aby sa po ceste nikde nezdržiavala a rýchlo sa vrátila domov.

Mária sa ale rozhodla, že si skráti cestu cez les, avšak práve to sa jej stalo osudným. Keď sa nevrátila, rodičia vyrazili do Zlatna, ale s prekvapením zistili, že ich dcéru tu nikto nevidel. Na druhý deň ráno s pomocou susedov začali dievča hľadať. O celej záležitosti bola informovaná aj polícia. Po Márii Švajzerovej neostala jediná stopa.

Shutterstock

Desivý príbeh Waltera Fischera

Presúvame sa do roku 1934, keď za podobne záhadných okolností údajne zmizol robotník Andrej Murgaš. Ten žil v obci Žirany a 10. decembra sa nevrátil domov. To je v zásade všetko, čo o Murgašovom prípade môžeme napísať. Dodáme snáď len, že v roku 1952 bol na podnet manželky Anastázie úradne vyhlásený za mŕtveho.

V roku 1939 v tribečských lesoch údajne došlo k prípadu, ktorý je (aj vďaka Jozefovi Karikovi) dnes zrejme najznámejší. Áno, hovoríme o robotníkovi Walterovi Fischerovi, ktorý pracoval v Baťových závodoch v meste Baťovany (dnes Partizánske). 24. januára mal niekoľkým kolegom v práci povedať, že sa chce ísť prejsť do okolitých hôr. Podľa nich mal v pláne navštíviť zrúcaninu Čierny hrad. Kolegov to prekvapilo, keďže vedeli, že cesta k hradu je dobrých 50 kilometrov nehostinného terénu.

Titlak/Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Tribe%C4%8D#/media/File:Bralo_-_panoramio.jpg)

Napriek tomu Fischer na výlet vyrazil, ale následne sa po ňom zľahla zem. Zamestnávatelia si najprv z neprítomnosti svojho robotníka ťažkú hlavu nerobili a našli zaňho náhradu. Jeho blízki sa o nej tiež dozvedeli štyri dni po Fischerovom zmiznutí (keďže za ženou a deťmi dochádzal len na víkendy). Jeho švagor sa teda vydal do Baťových závodov, aby o zmiznutom mužovi získal nejaké informácie. Ľudia mu však príliš veľa povedať nevedeli, a to ani v ubytovni, v ktorej Fischer býval.

Fischerov švagor informoval o celej veci aj políciu, ale pátranie z ich strany bolo laxné a nedostatočné. V prípade nastal prelom až 8. mája 1939, keď sa Fischera nečakane podarilo nájsť. Našli ho na poli v blízkosti mesta Zlaté Moravce. Bol síce nažive, ale utrpel ťažké popáleniny a nebol pri vedomí.

Previezli ho do nemocnice, kde ho riadne ošetrili. Jeho psychický stav sa však lekárom nepodarilo napraviť. Nedokázali z neho dostať informácie, kde celé mesiace bol, čo sa mu stalo a čo mu spôsobilo také rozsiahle popáleniny. Fischer s nikým nekomunikoval a napokon ho previezli do ústavu pre duševne chorých v Žiline. Po skončení druhej svetovej vojny ho zrejme presunuli do Nemecka.

Shutterstock

Nezvestní manželia

Ďalší prípad sa spája s manželmi Jánom a Alenou Belanovičovcami. V roku 1966 sa našlo na ceste z obce Jelenec ich opustené auto. Po samotných manželoch ale nebolo ani chýru, ani slychu. Na základe vyšetrovania sa podarilo zistiť, že Belanovičovci radi chodili na výlety, takže sa na Tribeč vybrali zrejme z lásky k prírode. Odtiaľ sa ale už nikdy nevrátili.

Na prelome rokov 1979/1980 zase údajne došlo k zmiznutiu 76-ročného Antonína Topila. Ten žil v obci Skýcov a údajne išlo o prchkého samotára a excentrika, ktorý sa s nikým príliš nepriatelil. Jeho zmiznutie sa prevalilo vlastne len náhodou.

Poštárka ho niekoľko dní po sebe nedokázala doma zastihnúť, takže sa obávala, či sa mu niečo nestalo. Susedia privolali políciu a tá zistila, že Topilov dom je prázdny. Topil podľa polície odišiel na neznáme miesto, kde sa mu možno stala nejaká nehoda, prípadne sa sám rozhodol, že sa už nevráti. Pátranie neprinieslo žiadny výsledok a napokon bol vyhlásený za mŕtveho.

Shutterstock

Pravda alebo sofistikovaný podvod?

Ako sme spomenuli, o týchto prípadoch sa dočítame asi na každej stránke o Tribeči, lenže… je na nich vôbec niečo pravdy? Možno si pevne presvedčený o tom, že určite ide o reálne prípady. Sú predsa dostatočne detailné a zdokumentované, informovali o nich mnohé stránky, vrátane spravodajských webov. Musí to byť pravda! No, ale v tom je práve ten problém.

Faktom je, že ak by človek chcel pátrať v archívoch, tak žiadne články o Walterovi Fischerovi, Márii Švajzerovej a ďalších zmiznutých nenájde. Odkiaľ teda pochádzajú informácie, ktoré prevzali mnohé iné weby? Zdá sa, že bez výnimky čerpajú len z jediného článku od autora Viktora L., ktorý vystupuje pod prezývkou Howadoor.

Ten napísal o zmiznutiach na Tribeči pútavý rozsiahly text, v ktorom sa uvádza viacero podrobných faktografických údajov a odvoláva sa aj na archívy, dobovú tlač či dokonca svedecké výpovede. Ako ale píše Martin Toth na portáli KpUFO (Slovenská záhadológia a ufológia), tento článok je Howadoorovou mystifikáciou a nič z neho sa nezakladá na pravde.

Titlak/Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Tribe%C4%8D#/media/File:Sukromna_vyhliadka_27.2.2011_-_panoramio.jpg)

Toth píše, že celý podvod odhalil redaktor Ľubomír Sedláčik, ktorý ako dôkaz priložil aj svoju mailovú komunikáciu priamo s Howadoorom. Sedláčik mal podľa Totha už pri prvom čítaní pocit, že „tu niečo nehrá“. Ako mohol mladý nadšenec z Čiech tak ľahko objaviť archívne články či dokonca vypátrať svedkov? Keď od samotného autora zistil, že ide len o (treba dodať, že vydarenú) mystifikačnú hru, požiadal ho, aby do článku uviedol, že sa nezakladá na pravde. Autor to síce prisľúbil, ale neurobil.

Len mystifikácia?

Jeho článok následne prevzali mnohé weby, ale aj tlačené časopisy. Ako z mailovej komunikácie vyplýva, Howadoor článok napísal, aby dokázal, že milovníci záhad či UFO dokážu „zožrať“ akúkoľvek vymyslenú hlúposť za predpokladu, že je patrične „odborne“ napísaná a odvoláva sa na rôzne archívy či zdroje (ktoré pritom neexistujú).

Uviedol tiež, že sa na jeho „pascu“ nachytali aj v českom časopise Fantastická Fakta. Keď sa im donieslo, že článok, resp. informácie v ňom sú podvod, vôbec ich to nerozhodilo a aj tak text publikovali. „Ja sám som veľkým nepriateľom záhadológov, takže mi nevadí, že z nich urobím ešte väčších cvokov, než sú,“ vyjadril sa Howadoor.

SanoAK/Alexander Kürthy/Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Tribe%C4%8D#/media/File:SK_mnt_Tribe%C4%8D_Hill_Mal%C3%A1_Ostr%C3%A1.jpg)

Ďalšie prípady

Napriek tomu tieto legendy o Tribeči už žijú vlastným životom a skutočne dokazujú, ako ľahko sa z úplnej fabulácie môže stať reálne pôsobiaci článok, z ktorého čerpajú mnohí ďalší redaktori. Pokiaľ si sa ale momentálne sklamal v tom, že celá mytológia okolo pohoria Tribeč je vytvorená umelo, tak úplne nezúfaj. Okrem vymyslených zmiznutí či úmrtí máme totiž aj niekoľko takých, ku ktorým reálne (a teraz naozaj reálne) v tejto oblasti došlo.

Jedným z nich bol aj 25-ročný Marek, ktorý zmizol 13. augusta 2017. Naposledy bol na hodovej zábave v obci Skýcov, kde sa zdržal až do štvrtej rána. Následne ale zmizol. Polícia rozbehla pátranie a napokon mladíka našla pri potoku v Skýcove.

https://www.facebook.com/policiaslovakia/posts/1689909504372598

Nekomunikoval, bol dezorientovaný a na tele mal niekoľko poranení. V nemocnici ho museli operovať, avšak napriek snahe lekárov sa im ho už nepodarilo zachrániť. Polícia preverovala aj možnosť, že mu mohol niekto neznámy ublížiť. V roku 2012 zmizol v blízkosti Tribeča aj 59-ročný hubár Jaroslav Buránsky z obce Žirany.

Toho sa dodnes nepodarilo nájsť. V roku 2019 sa v okolí Tribeča stratil 20-ročný Vladimír Švajlen. Vraj si len vybehol kúpiť cigarety, ale následne bez stopy zmizol. Polícii sa ho podarilo nájsť 3 kilometre od jeho domu bez známok života.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť