Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.12.2023
sk
Bibiána
, Viviána
cz
Blanka
Zdroj: ©Shutterstock

Pohrebné rituály a tajomné povery našich slovenských predkov. Niektoré sa zachovali dodnes

Ľudia sa báli mŕtvych odpradávna.

Celou našou krajinou sa tiahne množstvo povier, ktorým aj v súčasnosti verí mnoho ľudí. Niektoré sú pozitívne, iné zase negatívne. Práve tie druhé vzbudzujú obavy a strach z diabla, démonov a celkovo posmrtného života.

Naši predkovia sa báli, že ich budú blízki zosnulí mátať, a v niektorých prípadoch, že ich vezmú na druhý svet. Preto sme zosumarizovali päť slovenských povier, ktoré sa niekoľko generácií tiahli z domu do domu a nedali našim starým rodičom spať.

Čierna látka na zrkadlo

Kresťania veria v dvojakú podstatu existencie človeka – materiálnu a duchovnú. Naši predkovia si dušu, ktorá opúšťa telo, predstavovali ako bielu holubicu, paru alebo obláčik. Preto v čase bezprostrednej smrti otvorili okno, aby mohla duša vyletieť. Rovnako zastreli zrkadlo čiernou látkou, aby sa nevidela. Inak by sa zosnulý stále vracal medzi živých. Po smrti mu zatlačili oči, lebo ak by sa na niekoho pozrel, vzal by ho so sebou na druhý svet.

Nechoď popod rebrík

Určite si už niekedy počul od starších ľudí poveru, že sa nesmie prechádzať pod rebríkom. Traduje sa to od prvých kresťanov. Každý trojuholník, čiže aj rebrík opretý o stenu, predstavoval Svätú Trojicu. Ak ho niekto narušil, privolal na seba nešťastie a uviedol dušu do zatratenia. V dnešných dňoch sa skôr hovorí, že už nevyrastieš alebo ti maximálne spadne niečo na hlavu.

povera, pohrebný rituál, história, Slovania, rituály našich predkov, Halloween, Dušičky, fakty a zaujímavosti
Shutterstock
10 hercov, ktorých filmové kostýmy doháňali do zúfalstva

Odporúčame prečítať:

„Musela som si žmýkať ponožky.“ 10 hercov, ktorých filmové kostýmy doháňali do zúfalstva

Mŕtvi sa z domu vynášali nohami napred

Ľudia kedysi verili aj tomu, že vynesením mŕtveho z domu nohami napred zabránia, aby sa vrátil a mátal živých. Keď zosnulých vkladali do truhly ešte doma, vykonával sa rozlúčkový rituál trojnásobného búchania truhly o prah či bočné zárubne dverí alebo symbolické poklonenie nad prahom. Rituál mal ochrániť pred návratom ducha zosnulého do domu. Symbolizoval jeho riadne a definitívne rozlúčenie sa s príbytkom.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.