Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

Pohyb ruských vojsk zaznamenala aplikácia Google Maps. Vojaci si zrejme zabudli vypnúť mobily

Moderné technológie nám umožňujú prebiehajúci konflikt sledovať v reálnom čase.


Do prebiehajúcej vojny na Ukrajine zasahujú aj moderné technológie. Ako upozornil portál Android Police, pohyb ruských vojakov na Ukrajinu totiž zachytila aplikácia Google Maps. Stalo sa tak ešte predtým, než Vladimir Putin inváziu oficiálne oznámil.

Rusi si evidentne nevypli mobilné telefóny a ich pohyb tak mohol byť dôkladne zmapovaný. Na túto skutočnosť upozornil spravodajský expert Jeffrey Lewis.

Nevypli si mobily?

Vojská postupovali od ruského mesta Belgorod až k hraniciam Ukrajiny. Lewis upozornil, že súčasné technológie nám prakticky umožňujú sledovať vojnu v reálnom čase. V minulosti niečo také nebolo možné, prípadne sa aktuálny stav dal zistiť len od spravodajcov priamo v teréne.

Podľa neho prichádza do úvahy aj možnosť, že ruskí vojaci si mobily naozaj vypli, ale ich polohu nahlásili obyčajní ľudia z danej oblasti. Spoločnosť Google po niekoľkých dňoch mlčania zablokovala používateľom v Rusku funkcie, ktoré poskytujú informácie v reálnom čase.

Shutterstock

Prvá zobrazovala hustotu premávky a využívala sa na monitorovanie konfliktu z diaľky. Druhá aplikácia Live Busyness ukazovala vyťaženosť konkrétneho miesta v rôznych časoch. Okrem toho Google zakázal ruským štátnym médiám zobrazovať na svojich platformách reklamy. Podobný krok už v sobotu urobil aj portál YouTube.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť