Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 16.7.2024
sk
Drahomír
, Drahomíra
cz
Luboš
, Liboslav, Luboslav

Pohyb ruských vojsk zaznamenala aplikácia Google Maps. Vojaci si zrejme zabudli vypnúť mobily

Moderné technológie nám umožňujú prebiehajúci konflikt sledovať v reálnom čase.


Do prebiehajúcej vojny na Ukrajine zasahujú aj moderné technológie. Ako upozornil portál Android Police, pohyb ruských vojakov na Ukrajinu totiž zachytila aplikácia Google Maps. Stalo sa tak ešte predtým, než Vladimir Putin inváziu oficiálne oznámil.

Rusi si evidentne nevypli mobilné telefóny a ich pohyb tak mohol byť dôkladne zmapovaný. Na túto skutočnosť upozornil spravodajský expert Jeffrey Lewis.

Nevypli si mobily?

Vojská postupovali od ruského mesta Belgorod až k hraniciam Ukrajiny. Lewis upozornil, že súčasné technológie nám prakticky umožňujú sledovať vojnu v reálnom čase. V minulosti niečo také nebolo možné, prípadne sa aktuálny stav dal zistiť len od spravodajcov priamo v teréne.

Podľa neho prichádza do úvahy aj možnosť, že ruskí vojaci si mobily naozaj vypli, ale ich polohu nahlásili obyčajní ľudia z danej oblasti. Spoločnosť Google po niekoľkých dňoch mlčania zablokovala používateľom v Rusku funkcie, ktoré poskytujú informácie v reálnom čase.

Shutterstock

Prvá zobrazovala hustotu premávky a využívala sa na monitorovanie konfliktu z diaľky. Druhá aplikácia Live Busyness ukazovala vyťaženosť konkrétneho miesta v rôznych časoch. Okrem toho Google zakázal ruským štátnym médiám zobrazovať na svojich platformách reklamy. Podobný krok už v sobotu urobil aj portál YouTube.


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.