Streda 25.5.2022
sk
Urban
cz
Viola

Poisťovne: Piatky trinásteho nie sú nehodovejšie než iné piatky

Piatky sú vo všeobecnosti rizikovejšie, pretože ľudia napríklad viac cestujú autami domov alebo na výlety.


Stretnúť sa s piatkom trinásteho môžeme v každom roku maximálne trikrát. Tento rok je to len raz, a to 13. mája. Podľa štatistík Allianz-Slovenskej poisťovne nie je piatok trinásteho škodovejší ako bežné piatky. Všeobecne v piatok sa však stáva viac škôd ako v ostatné dni. Spoločnosť evidovala za posledné tri roky v piatok trinásteho v priemere 649 poistných udalostí. V bežný piatok to bolo priemerne 687 škôd.

Zaujímavejšie je však podľa vyjadrení poisťovne porovnanie piatkov s inými dňami v týždni. V piatok totiž klienti Allianzu hlásia o takmer tretinu škôd viac ako je denný priemer. „V minulom roku nám klienti hlásili v priemere 518 poistných udalostí denne. Rok predtým to bolo 577 škôd denne. V piatky evidujeme priemerne 667 hlásení škôd. Škodovejší piatok je spojený najmä s hustejšou premávkou a väčším počtom dopravných nehôd, ktoré sa stávajú pri cestách na víkendy, či do svojich rodísk po pracovnom týždni,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Allianz Lucia Strnad Muthová. Obdobne situáciu vnímajú aj iné poisťovne.

Shutterstock

Poverčiví ľudia veria v zlú silu piatku trinásteho už od stredoveku, keď kráľ Filip IV. práve v piatok 13. októbra 1307 uväznil a dal popraviť rytierov templárskeho rádu. Trinásť ľudí sa zúčastnilo aj na poslednej večeri Ježiša Krista, ktorý bol ukrižovaný práve na Veľký piatok. Existuje dokonca choroba, strach z piatku trinásteho. Nazýva sa paraskavedekatriafóbia alebo aj paraskevidekatriafóbia. Ide o špeciálnu formu triskaidekafóbie, teda strachu z čísla trinásť.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť