Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.6.2023
sk
Medard
cz
Medard

Poisťovne: Piatky trinásteho nie sú nehodovejšie než iné piatky

Piatky sú vo všeobecnosti rizikovejšie, pretože ľudia napríklad viac cestujú autami domov alebo na výlety.


Stretnúť sa s piatkom trinásteho môžeme v každom roku maximálne trikrát. Tento rok je to len raz, a to 13. mája. Podľa štatistík Allianz-Slovenskej poisťovne nie je piatok trinásteho škodovejší ako bežné piatky. Všeobecne v piatok sa však stáva viac škôd ako v ostatné dni. Spoločnosť evidovala za posledné tri roky v piatok trinásteho v priemere 649 poistných udalostí. V bežný piatok to bolo priemerne 687 škôd.

Zaujímavejšie je však podľa vyjadrení poisťovne porovnanie piatkov s inými dňami v týždni. V piatok totiž klienti Allianzu hlásia o takmer tretinu škôd viac ako je denný priemer. „V minulom roku nám klienti hlásili v priemere 518 poistných udalostí denne. Rok predtým to bolo 577 škôd denne. V piatky evidujeme priemerne 667 hlásení škôd. Škodovejší piatok je spojený najmä s hustejšou premávkou a väčším počtom dopravných nehôd, ktoré sa stávajú pri cestách na víkendy, či do svojich rodísk po pracovnom týždni,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Allianz Lucia Strnad Muthová. Obdobne situáciu vnímajú aj iné poisťovne.

Shutterstock

Poverčiví ľudia veria v zlú silu piatku trinásteho už od stredoveku, keď kráľ Filip IV. práve v piatok 13. októbra 1307 uväznil a dal popraviť rytierov templárskeho rádu. Trinásť ľudí sa zúčastnilo aj na poslednej večeri Ježiša Krista, ktorý bol ukrižovaný práve na Veľký piatok. Existuje dokonca choroba, strach z piatku trinásteho. Nazýva sa paraskavedekatriafóbia alebo aj paraskevidekatriafóbia. Ide o špeciálnu formu triskaidekafóbie, teda strachu z čísla trinásť.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje