Sobota 20.8.2022
sk
Anabela
cz
Bernard

Pojazdný festival starých mašín Vrakmania je späť. Zúčastniť sa môžeš aj ty

Účastníci bláznivej jazdy si odnesú kopu zážitkov a mnoho nových priateľov.


Už čoskoro sa na slovenských cestách objaví výprava starých mašín, ktoré majú toho veľa za sebou. Dňa 21. augusta totiž započne tretí ročník podujatia Vrakmania – pojazdného festivalu. Aby bolo jasné, Vrakmania nie sú preteky. Prioritou nie je rýchlosť, ale zábava.

Na Budapešť!

Tohtoročná Vrakmania nesie podtitul „Na Budapešť“. Trasa podujatia sa každoročne mení a tentoraz povedie juhozápadným Slovenskom a Maďarskom. Počas štyroch dní účastníci spoznajú nielen krásy krajiny okolo seba, ale aj kopu rovnako naladených bláznov. Presná trasa bude oznámená až na začiatku jazdy.

Registrácie na Vrakmaniu sú otvorené až do 7.8.2022. K účasti potrebuješ dve hlavné veci – posádku a vozidlo. Pri vypĺňaní registrácie zaplatíš vstupný poplatok a nahlásiš vozidlo, s ktorým sa chceš zúčastniť. Členov posádky stačí uviesť na štarte. Počet členov posádky je limitovaný len kapacitou vášho auta. Pokiaľ si dostatočný blázon, vyraziť môžeš aj sám. V minulosti sa už takéto posádky vyskytovali.

Aké vozidlá sa môžu zúčastniť? Čo je to ten vrak?

Vrak je pravidlami definovaný ako auto staršie ako 15 rokov. Organizátor však má právo povoliť štart aj novšiemu stroju, pokiaľ je zo subjektívneho hľadiska dostatočne dogabané. Súťažné vozidlá musia spĺňať všetky technické náležitosti, aby sa mohli legálne pohybovať po slovenských cestách. Hoci nejde o povinnosť, účastníci sú povzbudzovaní k tomu, aby svoje mašiny bláznivo vyzdobili a kreatívne upravili.

Dobrodružstvo na kolesách

Záležitosti ako nocľah a stravovanie si každý účastník rieši na vlastnú päsť. Môže spať v aute alebo v luxusnom hoteli. Je to len na ňom. Vo všeobecnosti ale platí, že čím väčšia partizánčina, tým väčšia sranda. Skutočné dobrodružstvo zažije človek s malým rozpočtom.

Na posádky Vrakmanie čaká aj bohatý sprievodný program. Počas jazdy budú k dispozícii rozmanité výzvy a v samotnom závere podujatia si všetci môžu byť istí, že zažijú poriadnu párty!

Do minulosti, súčasnosti a budúcnosti Vrakmanie nás zasvätil Michal Dubovan, hlavný organizátor akcie:

Ako vznikol nápad na organizovanie takéhoto podujatia?

Nakoľko sami milujeme dobrodružstvo a recesiu, podobné podujatia v zahraničí sme so záujmom sledovali už dlhšiu dobu a vždy sme si hovorili, aká je škoda, že na Slovensku podobná akcia neexistuje. A nakoľko naša miera sebareflexie a zdravého odhadu je veľmi nízka, jedného dňa sme si povedali, že sa do toho pustíme my sami. To bolo niekedy na jeseň roku pána 2019. Aktuálne teda pripravujeme už tretí ročník.

O čom teda tretí ročník Vrakmanie bude? Kam sa pôjde?

Tento ročník nesie podtitul „Na Budapešť“, čo mnohé napovedá. Pozrieme sa, samozrejme, k našim južným susedom, no presnú trasu sa posádky dozvedia až na štarte, aby to bolo zaujímavejšie. Istota je však, že štartujeme v nedeľu 21.8. z kempu v Rajeckých Tepliciach a ukončíme to vo štvrtok 25.8. v Hidepark Nitra, kde na účastníkov čaká spoločná večera, kultúrny program, vyhlásenie víťazov rôznych súťaží či výziev, tomboly a, samozrejme, zábava až do rána.

Čo za zážitky si účastník Vrakmanie odnesie? Aké pocity sa Vrakmania snaží vyvolať?

V prvom rade sa snažíme (skoro) týždňový program pripraviť tak, aby bol pre všetkých bez rozdielu veku, pohlavia či hocičoho iného. Naším cieľom je, aby sa účastníci nenudili ani minútu a počas našej akcie zabudli na starosti bežného života a dobre sa zabavili. Samozrejme, popritom spoznali nové, viac či menej zaujímavé miesta, ale hlavne skvelých ľudí, z ktorých sa stávajú kamaráti či dokonca páry (snáď na celý život).

Aké najstaršie auto sa zúčastnilo Vrakmanie?

Najstarším vozidlom bola tradičná „československá škodovica“ tímu s príznačným názvom KAM I KADZE. Presný rok výroby síce nevieme, no idú aj tento rok, tak zistíme. Avšak nebude jediná, pokiaľ vieme, do partie jej pribudnú minimálne ďalšie dve mladšie či staršie sestry.

Pojazdný festival starých mašín Vrakmania je späť
VRAKMANIA

Jazdilo niekedy na Vrakmanii auto, pri ktorom sa každý čudoval, že vôbec drží pokope a spĺňa všetky potrebné normy? Absolútny vrak? Čo to bolo?

To sa čudujeme pri všetkých našich usporiadateľských autách, pritom koľko starostlivosti im (ne)venujeme. Každopádne, súťaž o najväčší vrak minulý rok vyhrala posádka na Škode Favorit Pickup zo začiatku deväťdesiatych rokov. Uvidíme, či obháji prvenstvo aj tento rok, poprípade, či ich niekto tromfne.

Pojazdný festival starých mašín Vrakmania je späť
VRAKMANIA

Majú účastníci dobrú disciplínu a dodržiavajú pravidlá? Vylúčili ste niekedy niekoho?

K vylúčeniu zatiaľ, našťastie, prísť nemuselo, no nakoľko sa mnohé posádky medzi sebou poznajú, tak vystrájajú rôzne kraviny (niektoré aj nepublikovateľné – treba prísť a zažiť). Z tých publikovateľných nám napadá napríklad, keď jedna z posádok napustila valník svojho vozidla vodou a v cieli ho používali ako bazén na schladenie. Počas cesty im zase slúžil ako obydlie.

Aký je tvoj najvtipnejší osobný zážitok z Vrakmanie?

Nevieme, či je to najvtipnejšie, no pre nás rozhodne najmilšie. Minulý ročník zobral jeden z našich najodvážnejších účastníkov do posádky svokru, máme taký pocit, že už v dôchodkovom veku. Tej sa Vrakmania tak páčila, že si počas celej cesty zapisovala každú dedinu, ktorou sa prechádzalo, a tento rok sa prihlásila s kamarátkou ako samostatná posádka. Čo je dôkaz, že naše podujatie je naozaj pre všetkých.

Viac informácií o podujatí nájdeš na webe vrakmania.sk


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť