Zrejme najpredávanejšou počítačovou hrou je momentálne titul Palworld. Len štyri dni po vydaní dosiahol 1 847 492 súčasných hráčov na Steame, vďaka čomu je historicky druhou najúspešnejšou hrou v tomto meradle na tejto platforme. Za päť dní hra predala vyše šesť miliónov kópií.
Na prvý pohľad každému udrie do očí nápadná podoba s Pokémonmi – dizajny potvoriek sú takmer identické a hráč ich môže chytať do gulí a následne z nich spraviť svojich poskokov kamarátov.
Popri tom však Palworld poskytuje mnoho ďalších možností, o akých sa hráčom Pokémon ani len nesnívalo. Potvorky nazývané pals sa dajú využiť ako otrocká pracovná sila v továrni alebo je možné ich zabiť a zjesť. Popri tom je v hre k dispozícii množstvo strelných zbraní, ktoré používajú ľudia, ale aj pals. Ak si niekedy sníval o vlastnej armáde ovečiek s guľometmi, Palworld je hra pre teba!
Tento titul je zaujímavý v mnohých aspektoch a spája sa s ním mnoho kontroverzií. Tvorcovia Palworld sú napríklad obviňovaní z toho, že ukradli modely priamo z hier Pokémon. Kde sa nachádza hranica medzi inšpiráciou a drzým kopírovaním?
O čo v hre ide?
Hra japonského štúdia Pocketpair bola prvýkrát predstavená v roku 2021. Na úrovni early access ju vydali 19. januára 2024 na platformy Xbox a Steam.
V niektorých ohľadoch (dizajn príšeriek a ich lovenie) sa Palworld skutočne podobá na sériu Pokémon. Ak však hráč strávi v Palworlde niekoľko hodín, všimne si, že gameplay oveľa viac pripomína survival/crafting tituly ako Ark či Age of Conan.
Hlavným cieľom Palworldu nie je chytiť ich všetkých, ale prežiť. Hráč preto musí budovať sídla, ktoré slúžia nielen ako bezpečné útočisko, ale zároveň aj ako ekonomická základňa pre všetky ďalšie aktivity. Je dôležité zozbierať palov s rozmanitými vlastnosťami a nasadiť ich do práce. V praxi to vyzerá tak, že vodné tvory polievajú polia, ohnivé tvory rozpaľujú pece a elektrické tvory produkujú elektrinu.
Kópia alebo paródia?
V internetovom prostredí teraz prebiehajú intenzívne debaty o tom, či je Palworld kópiou Pokémonov, alebo sa skôr dá hovoriť o paródii. Na jednej strane si treba uvedomiť, že zbieranie príšeriek je niečo, čo sa v hrách objavovalo už dávno pred Pokémonmi. Väčšinou gameplay prvkov sa Palworld od Pokémon výrazne odlišuje. Na strane druhej tu máme očividnú vizuálnu podobnosť mnohých palov a Pokémonov, ktorá by sa možno dala považovať za porušenie duševného vlastníctva.
Je zrejmé, že štúdio Pocketpair sa snažilo čo najviac priblížiť sérii Pokémon v snahe zviditeľniť svoju hru. Provokatívne prvky ako strelné zbrane, nútené práce či zabíjanie palov pre mäso mali za cieľ ešte viac rozvíriť vody a vzbudiť kontroverzie.
Identické modely
Postupne sa objavuje stále viac a viac dôkazov o tom, že Pocketpair pri tvorbe palov mohol priamo skopírovať množstvo Pokémonov. Podobnosti sú omnoho hlbšie ako to, čo človek vidí pri letmom pohľade.
Profil byo sa podelil o svoje zistenia. Keď v 3D editore otvoril modely niekoľkých palov a modely Pokémonov z hier Scarlet a Violet, zistil, že v niektorých častiach sa stopercentne prekrývajú a sú proporčne identické. Niektorí ľudia byo obviňujú z toho, že on sám modely upravil, aby očiernil Palworld, byo sa však bráni tým, že modely len zväčšil, aby boli v rovnakej veľkosti.
V súvislosti s týmito odhaleniami web Videogame Chronicles oslovil dvojicu skúsených herných vývojárov. Pod podmienkou anonymity obaja potvrdili, že niečo takéto nemôže byť náhodou. Podľa ich odborného oka museli tvorcovia zo štúdia priamo okopírovať modely Pokémonov a následne ich čiastočne upraviť, aby podoba nebola stopercentná. Iné vysvetlenie takej výraznej zhody podľa nich nepripadá do úvahy.
Možno by to nebolo prvýkrát, čo by sa toto štúdio až príliš inšpirovalo inými titulmi. V minulosti vydalo hru Craftopia, ktorá nesie množstvo vizuálnych podobností so sériou The Legends of Zelda.
Bude žalôbka?
Predstavitelia Pocketpair sa vyjadrili, že Palworld je „právne čistý“ a neporušuje duševné vlastníctvo iných tvorcov. V súvislosti s hrou zatiaľ neprijali žiadne právne sťažnosti od akejkoľvek inej hernej firmy (zato dostali množstvo vyhrážok od hráčov). To sa však môže zmeniť, keďže Nintendo má Palworld vo svojom hľadáčiku.
„Máme záujem vyšetriť a podniknúť adekvátne kroky proti akejkoľvek činnosti, ktorá porušuje duševné vlastníctvo spojené so značkou Pokémon,“ znie časť z vyhlásenia uverejneného na stránke The Pokémon Company. Hoci Palworld nie je menovaný, je zrejmé, že vyhlásenie je smerované na jeho adresu.
Medzitým autor módu, ktorý do Palworldu pridal Pokémonov (tých skutočných, nielen ich kópie), dostal od Nintenda sťažnosť a trailer musel stiahnuť. Napriek tomu plánuje v práci pokračovať a vydať ho. Nintendo je známe tvrdými akciami proti tým, ktorí vyrábajú nelicencované fanúšikovské projekty – aj tie, ktoré nemajú komerčný charakter.
Dá sa očakávať, že v najbližšej dobe sa právnici Nintenda veľmi dôkladne pozrú na Palworld. Medzitým tento kontroverzný titul bude pútať pozornosť a zarábať jeho tvorcom milióny. Možno sa Nintendo z úspechu Palworldu poučí a uvedomí si, že ak bude ignorovať takú silnú platformu, ako je PC, nahradia ho kópie jeho vlastných titulov. Pocketpair dáva ľuďom to, čo chcú.