Horúce letné dni si priam pýtajú nejaké osvieženie, a keď už zmrzliny nestačia, väčšina Slovákov sa vydáva k vode. Od prírodných vodných plôch až po kúpaliská. Miest na čvachtanie sa vo vode máme viac než dosť. Ako však píše portál Dnes24, pobyt pri vode a na priamom slnku so sebou prináša viaceré riziká, ktoré by sme mali brať do úvahy.
Záchranná zdravotná služba ZaMED vyzýva verejnosť na zvýšenú opatrnosť počas horúcich dní, najmä pri pobyte na slnku a pri vode. Kúpaliská a jazerá síce poskytujú vítané osvieženie, no zároveň môžu predstavovať riziko. ZaMED upozorňuje najmä na nebezpečenstvo skákania do vody po dlhšom vystavení slnečnému žiareniu alebo po fyzickej námahe.
Počas pobytu pri vode toto vynechaj
Hlavná záchranárka ZZS ZaMED Diana Mikešová apeluje na nebezpečnosť skákania do vody. A to nielen preto, že nikdy nevieme, čo presne sa skrýva pod hladinou. „Náhla zmena teploty môže spôsobiť reflex hlbokého nádychu, čo môže viesť k vdýchnutiu vody a v extrémnych prípadoch až k utopeniu,“ vysvetľuje Mikešová. Kľúčové podľa nej je ochladzovať telo postupne, teda najprv nohy, ruky a tvár, a až potom zvyšok tela.
Ostražitosť nemožno strácať ani pri bazéne. Záchranári upozorňujú, že mokré a klzké povrchy okolo nich môžu ľahko spôsobiť rôzne úrazy. Častými následkami pádov bývajú narazené kolená, pomliaždeniny, vyvrtnuté členky, poranenia chrbta či hlavy, a neraz aj otras mozgu. Vážne riziko predstavuje aj skákanie do plytkej vody, ktoré môže viesť k zlomeninám, poraneniam chrbtice, otrasu mozgu alebo dokonca ochrnutiu.

Kam sa ísť okúpať?
Pokiaľ stále nevieš, kam sa ísť okúpať, a prioritou je pre teba najmä čistota vody, máme pre teba zopár tipov. V nedávnom článku sme pre teba zozbierali tie najčistejšie vody v Európe, pričom niektoré sú doslova „na skok“ od Slovenska. Ak chceš vedieť, kde sa nachádzajú a čím sú také špeciálne, klikni SEM.