Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 23.9.2023
sk
Zdenka
cz
Berta
, Bertina

Pokus KĽDR o vyslanie špionážneho satelitu na orbitu bol neúspešný

Nebýva to zvykom, avšak KĽDR si priznala zlyhanie.


Pokus Severnej Kórey vyslať na orbitu prvý špionážny satelit v stredu zlyhal. Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) pritom prekvapivo rýchlo priznala zlyhanie a zaviazala sa, že vykoná druhý štart po tom, čo zistí, čo sa stalo.

Raketa s družicou vyletela v stredu o 6:37 miestneho času zo štartovacej plochy Sohä na severozápade krajiny. Raketa dopadla pri západnom pobreží Kórejského polostrova po tom, čo stratila ťah po oddelení prvého a druhého stupňa, uviedla štátna agentúra KCNA. Severokórejská národná správa pre rozvoj letectva podľa agentúry pripísala zlyhanie „nízkej spoľahlivosti a stabilite systému motora nového typu použitého na nosnú raketu“ a „nestabilnému charakteru paliva“. Plánujú pritom rozsiahlejšie vyšetrovanie.

Juhokórejská armáda uviedla, že severokórejská raketa mala „abnormálny let“ a potom spadla do vody. Tiež informovala, že zo Žltého mora vyťahujú pravdepodobnú časť severokórejskej rakety. Neskôr ministerstvo obrany zverejnilo fotografie bieleho kovového valca, ktorý opísalo ako časť rakety.

Južná Kórea a Japonsko počas štartu rakety nakrátko varovali obyvateľov, aby vyhľadali úkryt.

TASR

Soul uviedol, že posilnili vojenskú pripravenosť spolu s USA a Japonsko zase informovalo, že je pripravené reagovať na akúkoľvek výnimočnú situáciu. Spojené štáty sa zaviazali, že podniknú všetky nevyhnutné opatrenia, aby zaistili bezpečnosť americkej pevniny a obranu Južnej Kórey a Japonska.

Štart družice z KĽDR porušuje rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktoré krajine zakazujú akékoľvek štarty založené na balistickej technológii. Pozorovatelia tvrdia, že predošlé vyslania satelitov pomohli krajine zlepšiť jej technológie pre strely dlhého doletu. Severná Kórea úspešne vyslala dva satelity na orbitu v rokoch 2012 a 2016, pričom sú podľa Pchjongjangu určené na pozorovanie Zeme. Mnohí zahraniční odborníci však tvrdia, že ich účelom je špehovať rivalov.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.