Za pravdu dá určite každý, keď povieme, že filmy od MCU boli do Avengers: Endgame skutočne unikátne. Počas tohto obdobia sme mohli sledovať niekoľko filmov, ktoré nás postupne pripravovali na obrovské vyvrcholenie. Začalo to v roku 2008, keď na filmové plátna dorazil oficiálne prvý film – Iron Man. Tony Stark s jeho hereckým predstaviteľom Robertom Downeym Jr. doslova pohltili hladných divákov.
Komerčný úspech filmu dal okamžite zelenú pre ďalší projekt, ktorý už bol priamo napojený na svet, v ktorom figuroval Iron Man. Kevin Feige, výkonný riaditeľ Marvel Studios, mal už v tom čase megalomanský plán na vytvorenie obrovského prepojeného sveta superhrdinov. Po snímke Iron Man 2 to všetko vypuklo. Dorazil Thor a Captain America, a my sme netrpezlivo čakali na príchod prvej tímovky.
Film The Avengers z roku 2012 všetko zmenil. Dostali sme prvý odkaz a náhľad na hrozbu celej Infinity ságy – Thanosa. Ikonický záber na šialeného titána v prázdnom kozme, pričom fanúšikom k šťastiu stačilo iba otočenie jeho hlavou a diabolský úsmev, ktorý nám naznačil, že práve on sa na konci celého príbehu postaví hlavným hrdinom celej franšízy.
Toto záverečné vyvrcholenie bolo pre mnohých najlepším filmom všetkých čias. Dvojdielny záver v podobe Avengers: Infinity War a Avengers: Endgame nám predstavil doposiaľ najväčšie zjednotenie superhrdinov z Marvelu, aké sme kedy mohli na strieborných plátnach vidieť. Avšak, vieme o Thanosovi všetko? Mnohí sa domnievajú, že by si tento superzáporák zaslúžil vlastný projekt.
Thanosov debut v komiksoch sme zaznamenali už v roku 1973
Pôvod Thanosa v komiksoch siaha, ako u väčšiny charakterov, do minulého storočia. Ide o superzáporáka, ktorý sa pod záštitou Marvel Comics objavil prvýkrát vo februári 1973. Jeho debut sme zaznamenali v komikse The Invincible Iron Man #55, kde bol predstavený ako Eternal-Deviant, ktorý pochádza z mesiaca s názvom Titan. Od tohto momentu je považovaný za jednu z najmocnejších bytostí vo vesmíre Marvelu.
Mnohí sa domnievajú, že za zrodom stojí slávny Stan Lee, avšak v tomto prípade nie. Charakter Thanosa vytvoril spisovateľ a umelec Jim Starlin. V Starlinovom repertoári by sme mohli tiež nájsť mnohé z najslávnejších príbehov od Marvel Comics, ako napr. The Infinity Gauntlet a jej ďalšie pokračovania, vrátane The Infinity War a The Infinity Crusade.
Všetky príbehy detailne opisujú Thanosovu snahu získať kamene nekonečna, aby získal priazeň Mistress Death (Smrť) zničením polovice všetkého života vo vesmíre. V tomto prípade sa už komiksové motivácie odlišujú od tých filmových. V komiksových príbehoch sa dostal do viacerých konfliktov s rôznymi superhrdinami, vrátane Avengers, Strážcami galaxie, Fantastic Four, Eternals alebo X-Menmi.
Jim Starlin sa netajil tým, že pri tvorbe Thanosa čerpal inšpiráciu zo série New Gods od Jacka Kirbyho pre konkurenčné DC Comics, hlavne z postavy Darkseida. Thanos je zvyčajne zobrazovaný ako záporák, no mnohé príbehy ho interpretujú ako niekoho, kto verí, že jeho činy sú ospravedlniteľné. V bronzovej ére komiksov sa objavil takmer v päťdesiatich vydaných komiksoch od Marvelu.
Najznámejšie komiksové príbehy – The Infinity Saga
Ako sme si už vyššie načrtli, medzi najslávnejšie komiksové príbehy o Thanosovi patrí trojica The Infinity Gauntlet, The Infinity War a The Infinity Crusade. V príbehu The Infinity Gauntlet Thanos získava všetkých šesť kameňov nekonečna a vkladá ich do rukavice známej ako Infinity Gauntlet. S ich pomocou získa božskú moc a vyhladí polovicu všetkého života vo vesmíre, aby zapôsobil na Mistress Death.
Hrdinovia Marvelu, vrátane Avengers, Silver Surfera a mnohých iných, sa spoja, aby ho zastavili. Nakoniec sa im podarí zvrátiť Thanosove zločiny s pomocou jeho vlastnej vnučky Nebuly. V nadväzujúcom príbehu The Infinity War pokračuje dej tam, kde skončil The Infinity Gauntlet. V tomto príbehu sa objaví zlý dvojník Thanosa Magus, ktorý sa snaží získať kamene nekonečna pre vlastné zlé úmysly.
Hrdinovia a zločinci Marvelu sa musia opäť spojiť, aby čelili tejto novej hrozbe. Tento príbeh skúma témy manipulácie, identity a mocenského boja. Záverečným dielom trilógie je The Infinity Crusade. V tomto príbehu sa objaví nová postava, božská bytosť známa ako Goddess, ktorá je inkarnáciou dobrých aspektov duše Adama Warlocka. Ona sa snaží vyčistiť vesmír od zla pomocou kozmickej kocky.
Mnoho hrdinov sa stane jej vernými nasledovníkmi, zatiaľ čo ostatní sa ju snažia zastaviť a odhaliť skutočný zámer jej poslania. Tento príbeh sa upiera na morálne dilemy a náboženské a filozofické otázky. Celá miniséria vychádzala počas troch rokov. The Infinity Gauntlet sa dostal na pulty predajní v roku 1991, pokračovanie v podobe The Infinity War v roku 1992 a záverečný diel trilógie v roku 1993.
Debut Thanosa na televíznych obrazovkách a Marvel Cinematic Universe
Charakter Thanosa sa na televíznych obrazovkách objavil prvýkrát v seriáli Silver Surfer z roku 1998. Seriál dostal jedinú sériu a bol vytvorený špeciálne pre slávnu televíznu sieť z 90. rokov – Fox Kids Network. Hlas Thanosovi prepožičal Gary Krawford. Táto verzia postavy sa vyznačovala tým, že bola zobrazená ako uctievač Pani Chaosu, čo bolo v súlade so štandardmi vysielania spoločnosti Fox.
Následne sa jeho charakter objavil až o 11 rokov neskôr, v animovanom seriáli The Super Hero Squad Show, ktorý dostal 2. série s obsahom 52 epizód. V jeho prvom výstupe ho daboval herec Steve Blum, a vo všetkých ostatných Jim Cummings. Neskôr sa tiež objavil v animákoch Avengers Assamble (2013) a Guardians of the Galaxy (2015), kde ho v obidvoch prípadoch daboval herec Isaac C. Singleton Jr..
Taktiež sa predstavil v animákoch Lego Marvel Super Heroes – Guardians of the Galaxy: The Thanos Threat a Black Panther: Trouble in Wakanda, kde jeho postavu taktiež nadaboval Isaac C. Singleton Jr.. V rámci MCU sa charakter Thanosa objavil prvýkrát v potitulkovej scéne filmu The Avengers z roku 2012. Od tohto momentu sa objavuje v rámci niekoľkých filmov s predstaviteľom Joshom Brolinom.
Po jeho prvom výstupe vo filme The Avengers (2012) sme mohli vidieť Thanosa v krátkej vedľajšej úlohe v snímke Guardians of the Galaxy z roku 2014. Následne sa objavil v potitulkovej scéne filmu Avengers: Age of Ultron (2015) a v konečnom prevedení ako hlavný záporák v Avengers: Infinity War (2018) a Endgame (2019). Jeho alternatívny variant sa objavil tiež v 1. sérii seriálu What If..? na Disney+.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane