V slovenských lekárňach máme nedostatok určitých liekov. Ľudia na to reagujú dvomi spôsobmi – buď idú na nákup do „zahraničia“, alebo lieky kupujú či predávajú prostredníctvom internetu. Kšefty sa robia najmä s liekmi na spanie, proti úzkosti či kardiovaskulárnym ochoreniam. Kým prvý spôsob je legálny, za ten druhý môžeš dostať poriadne mastnú pokutu, informuje RTVS.
Už sme si zvykli, že lístky na vypredané podujatia sa na internetových bazároch predávajú za niekoľkonásobne vyššie sumy. Slováci podobný „biznis plán“ našli aj v liekoch a snažia sa zarobiť si eurá navyše. Polícia však upozorňuje, že takéto konanie je nelegálne a predávajúci môže dostať pokutu až 5-tisíc eur.
Pochybné lieky od neznámych ľudí
Netreba zabúdať ani na fakt, že ak si kúpiš lieky od neznámeho človeka, nikdy poriadne nevieš, čo si si vlastne kúpil a či ti nemôžu poškodiť zdravie. Problém zaznamenal aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv a spolu s políciou sa podieľa na vyšetrovaní konkrétnych prípadov.
„Polícia sa zaoberá aj farmaceutickou kriminalitou a aktívne monitoruje, vyhľadáva a preveruje porušenia § 170 a Trestného zákona, ktorého skutková podstata zahrňuje aj neoprávnený predaj liekov cez internet,“ uviedla pre RTVS hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Karolína Barinková.
Viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory Miroslava Snopková upozorňuje, že nárok na vydávanie liekov a zaobchádzanie s nimi má len osoba s oprávnením. Konkrétne je to lekáreň, ktorá je držiteľom tohto povolenia, no tiež sa to týka veľkodistribútorov alebo výrobcov.
Sú to osoby, ktoré vedia, ako je s liekmi potrebné zaobchádzať. Snopková upozorňuje na fakt, že lieky totiž môžu zmeniť svoje vlastnosti. Preto si radšej dvakrát rozmysli, či si lieky zaobstaráš touto nelegálnou cestou. Paradoxne si tým môžeš zdravie ešte viac zhoršiť.