Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila

Pokuta 5-tisíc eur a zničené zdravie. Slováci „bojujú“ s nedostatkom liekov nelegálnym spôsobom

Na kúpu z druhej ruky môžeš doplatiť svojím zdravím.


V slovenských lekárňach máme nedostatok určitých liekov. Ľudia na to reagujú dvomi spôsobmi – buď idú na nákup do „zahraničia“, alebo lieky kupujú či predávajú prostredníctvom internetu. Kšefty sa robia najmä s liekmi na spanie, proti úzkosti či kardiovaskulárnym ochoreniam. Kým prvý spôsob je legálny, za ten druhý môžeš dostať poriadne mastnú pokutu, informuje RTVS.

Už sme si zvykli, že lístky na vypredané podujatia sa na internetových bazároch predávajú za niekoľkonásobne vyššie sumy. Slováci podobný „biznis plán“ našli aj v liekoch a snažia sa zarobiť si eurá navyše. Polícia však upozorňuje, že takéto konanie je nelegálne a predávajúci môže dostať pokutu až 5-tisíc eur.

Mohlo by ťa zaujímať:

Tisíckam Slovákov nemusia fungovať mobilné dáta, toto je dôvod prečo. Operátor radí nereštartovať telefóny

Pochybné lieky od neznámych ľudí

Netreba zabúdať ani na fakt, že ak si kúpiš lieky od neznámeho človeka, nikdy poriadne nevieš, čo si si vlastne kúpil a či ti nemôžu poškodiť zdravie. Problém zaznamenal aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv a spolu s políciou sa podieľa na vyšetrovaní konkrétnych prípadov. 

„Polícia sa zaoberá aj farmaceutickou kriminalitou a aktívne monitoruje, vyhľadáva a preveruje porušenia § 170 a Trestného zákona, ktorého skutková podstata zahrňuje aj neoprávnený predaj liekov cez internet,“ uviedla pre RTVS hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Karolína Barinková.

Viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory Miroslava Snopková upozorňuje, že nárok na vydávanie liekov a zaobchádzanie s nimi má len osoba s oprávnením. Konkrétne je to lekáreň, ktorá je držiteľom tohto povolenia, no tiež sa to týka veľkodistribútorov alebo výrobcov.

Sú to osoby, ktoré vedia, ako je s liekmi potrebné zaobchádzať. Snopková upozorňuje na fakt, že lieky totiž môžu zmeniť svoje vlastnosti. Preto si radšej dvakrát rozmysli, či si lieky zaobstaráš touto nelegálnou cestou. Paradoxne si tým môžeš zdravie ešte viac zhoršiť.

Slovensko, lekáreň, lieky, pacient, tabletky
TASR

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje