Počas bytovej prehliadky u 62-ročného muža sa bieloruským policajtom podarilo zadržať 330 bankoviek. Veľká časť týchto peňazí boli falzifikáty, ktoré sa dôchodca snažil postupne dostať do obehu, informuje Onliner.
Zo všetkých nájdených bankoviek určite zaujme táto. Tisíceurovku nikto z nás nikdy zaručene nevidel. Nejde o to, že by to bol peniaz príliš vysokej hodnoty, ktorý bežný smrteľník nemá možnosť vidieť. Bankovka v takej nominálnej hodnote jednoducho neexistuje.
Tisíceurovka zo zimbabwianskej bankovky
Vysvitlo, že Bielorus sa nesnažil vytvárať hodnoverné repliky bankoviek a namiesto toho „prezliekal cudzie meny do euro kabáta“. Spoliehal sa na to, že obyvatelia Bieloruska nie sú dobre oboznámení s tým, ako vyzerajú zahraničné peniaze. Tisíceurovka vznikla pomerne primitívnou úpravou bankovky tisíc zimbabwianskych dolárov.
Falošná päťstoeurovka
O niečo presvedčivejšie pôsobí falošná päťstoeurovka, na ktorej výrobu použil rovnako peniaze zo Zimbabwe. V jej prospech hovorí minimálne to, že predstavuje existujúcu nominálnu hodnotu, a dokonca je aj rovnakej farby!
Nevynechal ani stoeurovku
V kolekcii minského podvodníka policajti objavili aj takéto zúfalé stoeurovky, ktoré vznikli úpravou srbského dinára. Polícia zistila, že „umelec“ z Minska sa svojmu ilegálnemu biznisu venoval štyri roky. Chlapík dokonca upravoval rok tlače na ruskom rubli, aby vytvoril dojem, že pochádza z obdobia po menovej reforme.
Falošné bankovky v obehu
Vynára sa otázka: kto by bol natoľko hlúpy, aby tieto fejky mizernej kvality prijal? Zdá sa, že by sa takých ľudí našlo dosť. V máji 2020 priniesol muž v bieloruskom Grodne do banky tisíceurovku, ktorú získal z pozostalosti po svojom nebohom otcovi. Ako sa ukázalo, išlo, samozrejme, o rovnaký falzifikát, aký je ukázaný v úvode článku, s veľkou pravdepodobnosťou od toho istého autora.
Páchateľ je obvinený celkovo zo 16 prípadov predaja falšovaných bankoviek, za ktoré získaval ovocie, voňavky a ďalší tovar. Dôchodcove činy úrady klasifikujú ako pokus o podvod a výrobu a prechovávanie falošných platidiel. Muž je momentálne v policajnej väzbe.
V mnohých krajinách Balkánu a východnej Európy ľudia nedôverujú svojim nestabilným miestnym menám. Zahraničné valuty (euro, prípadne americký dolár) si nesmierne cenia a niekde sa dokonca používajú ako neoficiálne platidlo. Takáto situácia, žiaľ, hrá do karát falšovateľom, ktorým ľahko naletia ľudia so slabou znalosťou cudzích bankoviek.