Hviezdni hokejisti nie sú jediní Slováci, ktorí skúšajú svoje šťastie v Kanade. V súčasnosti v krajine javorového lista žije vyše 70-tisíc ľudí, ktorí sa hlásia k slovenskému pôvodu. Slováci boli v Kanade prítomní už pred 150 rokmi a na atraktivite tejto krajiny pre slovenského človeka sa odvtedy nič nezmenilo.
Medzi ľudí zo Slovenska, ktorí sa rozhodli začať nový život v Kanade, patrí aj Soňa, ktorá sa za oceán vybrala pred štyrmi rokmi. V rozhovore nám porozprávala o tom, v čom je život v Kanade iný, aká je kanadská mentalita, a taktiež nám odporučila množstvo fascinujúcich miest, ktoré sa turistom oplatí navštíviť.
Prečo si si vybrala práve Kanadu? Ako dlho tam žiješ a čo tam robíš?
Do Kanady som sa, popravde, dostala tak trochu náhodou. Nikdy som nejako vážnejšie nezvažovala odísť zo Slovenska, ale keď sa mi posledný rok magisterského štúdia podarilo získať ročné pracovné vízum, rozhodla som sa vycestovať hneď po štátniciach. Bola som úplný strachopud a dosť som sa bála, ale v retrospektíve to hodnotím ako jedno z najlepších rozhodnutí.
Pár dní dozadu som akurát oslávila svoj štvrtý rok v Kanade. Aktuálne pracujem v People Operations v jednom americko-kanadskom start-upe vo Vancouveri.
Kanada si pomerne prísne vyberá, komu v krajine udelí pobyt. Bol tento proces pre teba náročný?
Povedala by som, že to záleží od viacerých faktorov, najmä od toho, z akej krajiny pochádzaš. Kanada má so Slovenskom (ako aj s mnohými inými krajinami v Európe a z Commonwealthu) zmluvy, ktoré umožňujú mladým ľuďom vycestovať v rámci IEC programu na rok či dva.
Ak sa už raz človek do Kanady dostane, je tu možnosť pokračovať cez rôzne federálne či provinčné programy a zbierať body na žiadosť o trvalý pobyt. Tato bodová hranica sa mení každý rok. Body sa udeľujú za pracovné skúsenosti, jazykové znalosti, vzdelanie, príjem, vek atď.
Ja som, ako väčšina Slovákov, vycestovala na Working Holiday a neskôr Young Professional víza v rámci vyššie spomenutého programu. Keďže sa mi podarilo nájsť si skilled job, po roku som mohla začať žiadať o trvalý pobyt. Ten sa mi vďaka priaznivej bodovej hranici podarilo získať pomerne rýchlo. Teraz si už podávam žiadosť o kanadské občianstvo.
Viac PREMIUM na podobnú tému:
- Slovenka na Islande: Život v blízkosti aktívnych sopiek je vzrušujúci, ale aj desivý. Priemerný mesačný plat sa hýbe okolo 700 000 korún
- Slováci žijúci v severských krajinách: Švédi milujú šport a prírodu, ale nie ľudí. V Laponsku počas leta nikto nepracuje
- Slovenka žijúca v indickom štáte Goa: Každý kokosový strom tu má vlastníka. Dôchodcovia počúvajú psytrance a do studní tu padajú leopardy
Moju situáciu taktiež uľahčilo, že som tu začínala s partnerom a nie sama. Vo dvojici sa veci riešia jednoduchšie a je možnosť jeden druhého vízovo sponzorovať.
V skratke – dostať sa do Kanady je pomerne jednoduché, ostať tu je o niečo náročnejšie, ale keď si človek ten systém naštuduje a má trochu šťastia, tak to ide.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Čím je bývanie v Kanade iné od bývania na Slovensku a čo Kanaďania jedia
- Aké sú pozitíva a negatíva života v Kanade
- Či skutočne platí stereotyp, podľa ktorého sú Kanaďania extrémne zdvorilí
- Ako to vyzerá, keď extrémne počasie vyčíňa v Kanade
- Ktoré ohromujúce miesta sa turistom oplatí navštíviť vo Vancouveri a v iných častiach Kanady
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom