Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Polícia: Na sociálnych sieťach zverejnili už 343 statusov upozorňujúcich na dezinformácie o vojne na Ukrajine

Polícia vysvetlila, že dezinformácie sú nebezpečným nástrojom, ktorý sa v prípade vojenského konfliktu stáva hrozbou pre demokratické usporiadanie a bezpečnosť všetkých občanov.


Policajný zbor (PZ) zverejnil na sociálnych sieťach už 343 statusov upozorňujúcich na dezinformácie o vojne na Ukrajine.

Zverejnili ich prevažne na profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti Facebook. Niekoľko statusov bolo publikovaných aj na hlavnom profile polície, v priemere to vychádza na 3,8 statusov denne o téme dezinformácií v súvislosti s vojnou. Informovali o tom vo svojom profile Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti.

„Slovenským online priestorom sa pred vypuknutím vojny šírili vyjadrenia o tom, že Ruská federácia nikdy nenapadne Ukrajinu, čo bolo podčiarkované vyjadreniami rôznych organizovaných skupín a združení, okrem iného aj na verejných zhromaždeniach,“ vysvetlila polícia. Prvým vážnym pokusom o šírenie hoaxov bol naratív o príleve nelegálnych migrantov z Ukrajiny a iných krajín, ktorí mali zneužívať vojnu na to, aby sa dostali na Slovensko.

POLICAJNÝ ZBOR ZVEREJNIL 343 STATUSOV TÝKAJÚCICH SA DEZINFORMÁCIÍ O VOJNE NA UKRAJINE⚠️ Toto je veľmi dlhý status,…

Posted by Hoaxy a podvody – Polícia SR on Wednesday, May 25, 2022

V tejto súvislosti polícia zaznamenala aj individuálne prípady obťažovania zo strany šíriteľov hoaxov smerom k osobám pohybujúcich sa cez Slovensko. „Vďaka okamžitému zásahu, ktorý mal podobu transparentného vysvetľovania celého prijímacieho procesu a video rozhovorov s občanmi tretích krajín, táto téza nikdy nezískala na popularite,“ vysvetlila polícia.

Ako policajti skonštatovali, z medializovaných prieskumov je zrejmé, že Slováci sú jedni z najnáchylnejších veriť dezinformáciami v rámci Európskej únie. Plne to potvrdili prvé tri mesiace konfliktu, keď konkrétne hoaxov z prokremeľských zdrojov, ktoré boli dodávané na slovenský trh prostredníctvom takzvaných trolov. „Polícia zaznamenala viacero kont, ktoré majú spoločnú intenzívnu aktivitu zverejňovania prokremeľských príspevkov v takej miere a kvalite, že nie je možné, aby za nimi stál jeden konkrétny, obyčajný človek, ako sa snažia navonok pôsobiť,“ opísali pôsobenie trolov.

Shutterstock

PZ sa počas prvých troch mesiacov vojny venoval napríklad hoaxom o začiatku mobilizácie občanov SR či o tom, že prezident Zelenskyj ušiel alebo sa schoval. Tiež evidujú hoaxy o tom, že na Ukrajine sa vlastne nič nedeje. Šíritelia dezinformácií sa snažili ponúknuť ospravedlnenie alebo zámienku na vojnu prostredníctvom falošných správ o tom, že na Ukrajine sa nachádzajú nebezpečné zbrane a biologické laboratóriá. Ďalej riešil PZ aj nepravdivé informácie o tom, že masaker v ukrajinskej Buči je vymyslený, s poukazovaním na „hýbajúce sa“ mŕtvoly. Medzi Slovákmi sa tiež šírili hoaxy o neprimeraných finančných výhodách a dávkach pre ukrajinských utečencov.

„Dezinformácie sú nebezpečným nástrojom, ktorý sa v prípade vojenského konfliktu stáva hrozbou pre demokratické usporiadanie a bezpečnosť všetkých občanov. Doterajšia snaha prokremeľskej propagandy vplývať na verejnú mienku na Slovensku útočí na základy právneho a demokratického štátu,“ uzavrela polícia.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť