Utorok 7.12.2021
sk
Ambróz
cz
Ambrož
, Benjamin

Polícia po trestných oznámeniach preveruje okolie prezidenta Miloša Zemana

Polícia preveruje možné neposkytnutie pomoci prezidentovi či prisvojenie si právomoci jeho úradu.


Česká polícia začala preverovať okolie hospitalizovaného prezidenta Miloša Zemana pre možný trestný čin neposkytnutia pomoci. Národná centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) tiež prešetruje možné falšovanie prezidentovho podpisu na listine k zvolaniu prvého zasadnutia novej Poslaneckej snemovne. Ako podľa serveru iROZHLAS.cz informujú magazín Respekt a portál Aktuálně.cz, polícia reaguje na niekoľko trestných oznámení.

Keďže prezidenta odviezli do nemocnice zo zámku v Lánoch, možné neposkytnutie pomoci prešetruje štátne zastupiteľstvo v Rakovníku. Tamojší štátny zástupca Lukáš Hossinger pre Respekt a Aktuálně.cz povedal, že časť podania v tejto súvislosti postúpili polícii na preverenie. Vzhľadom na neverejnosť trestného konania ďalšie informácie neposkytol.

Profimedia

Prezidenta hospitalizovali 10. októbra po jeho stretnutí s premiérom Andrejom Babišom po voľbách do Poslaneckej snemovne. Podľa iROZHLAS.cz, ktorý sa odvoláva na niekoľko zdrojov, Zeman najprv do nemocnice ísť nechcel, ale neskôr po prehováraní rodiny, lekárov a spolupracovníkov súhlasil.

Spomenuté vyšetrovanie falšovania podpisu prezidenta, ktoré majú na starosti kriminalisti z NCOZ, má podľa Respektu pod dohľadom Obvodné štátne zastupiteľstvo pre Prahu 6, a to konkrétne ako možné prisvojenie si právomoci úradu. Kancelár Pražského hradu Vratislav Mynář dovolil návštevu predsedu dolnej komory parlamentu Radka Vondráčka, počas ktorej Zeman podľa obidvoch podpísal zmienenú listinu. Stalo sa to napriek tomu, že podľa správy Ústrednej vojenskej nemocnice zverejnenej predsedom Senátu Milošom Vystrčilom prezident nebol v stave vykonávať pracovné povinnosti. Mynář neskôr aj zverejnil video z nemocnice, ktoré má dokazovať podpis Zemana.

Polícia svojím konaním reaguje na niekoľko trestných oznámení súvisiacich s prezidentom za posledné tri týždne. Hovorca Mestského štátneho zastupiteľstva v Prahe Aleš Cimbala priblížil, že sa to týka aj oznámení, ktoré zverejnili na rôznych webstránkach a v ďalších médiách.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť