Utorok 18.1.2022
sk
Bohdana
cz
Vladislav, Vladislava

Polícia v Bosne a Hercegovine zatkla sedem podozrivých zo spáchania vojnových zločinov

Ako vo vyhlásení uviedla bosnianska bezpečnostná agentúra, podozrivých zadržali v oblasti okolo miest Bijeljina a Sokolac na východe krajiny.


Bosnianska polícia zatkla v piatok sedem osôb podozrivých zo spáchania vojnových zločinov proti civilistom počas vojny na Balkáne v rokoch 1992 – 1995. Informovali o tom tamojšie bezpečnostné orgány.

Ako vo vyhlásení uviedla bosnianska bezpečnostná agentúra, podozrivých zadržali v oblasti okolo miest Bijeljina a Sokolac na východe krajiny. Bosnianska prokuratúra uviedla, že zatknutí boli počas vojny členmi bosniansko-srbskej polície. Sú podozriví z popravy 22 bosnianskych civilistov vrátane siedmich detí a ôsmich žien na východe Bosny a Hercegoviny.

Počas 44 mesiacov trvajúcej bosnianskej vojny po rozpade Juhoslávie bojovali o kontrolu nad územím tri hlavné etnické frakcie Bosny a Hercegoviny – moslimskí Bosniaci, katolícki Chorváti a pravoslávni Srbi. V priebehu vojny bolo zabitých viac ako 100-tisíc ľudí, väčšinou Bosniakov. Konflikt prinútil opustiť domovy viac ako dva milióny osôb, teda väčšinu populácie Bosny a Hercegoviny.

Profimedia

Daytonská mierová dohoda, ktorá ukončila vojnu v Bosne a Hercegovine, bola parafovaná na základni amerických vzdušných síl v Daytone v štáte Ohio 21. novembra 1995 a formálne podpísaná v Paríži o niekoľko týždňov neskôr.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť