Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 30.5.2023
sk
Ferdinand
cz
Ferdinand

Politici si pripomínajú M. R. Štefánika, poukazujú najmä na jeho odkaz

Milan Rastislav Štefánik zahynul pred 104. rokmi.


Politici si vo štvrtok pripomínajú 104. výročie úmrtia Milana Rastislava Štefánika. Poukazujú najmä na jeho odkaz, ktorému by sme mali porozumieť a riadiť sa ním. Pre mnohých je vo svojom odhodlaní a odvahe inšpiráciou.

Podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej poznal Štefánik cenu slobody a vedel, že ju nie je možné získať bez zápasu a obetí. Práve tomuto cieľu zasvätil podľa nej svoj život. Pripomenula, že sa pričinil o to, aby sa Slováci stali štátotvorným národom s možnosťou rozvíjať sa v slobodnej a demokratickej vlasti.

„Dnes žijeme v časoch poznačených obavami, že slobodu môžeme opätovne stratiť. Hrozbou sú pre ňu ambície veľmoci, ktorá chce obnoviť svoj stratený vplyv. No rovnako môžeme byť rizikovým faktorom aj my sami, ak sa nedokážeme dohodnúť na demokratickom spravovaní krajiny,“ skonštatovala Čaputová. Rovnako ťažké, ako si slobodu vydobyť, je však zároveň si ju aj udržať. Pomôcť pri tom môže práve porozumenie Štefánikovmu odkazu.

Profimedia

Na aktuálnosť Štefánikovho odkazu poukazuje aj dočasne poverená vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Zvlášť aktuálny je podľa nej najmä v čase, keď verejný priestor ovládajú klamstvá, dezinformácie a alternatívne pravdy. „Jeho odhodlanie a láska k vlasti sú nám inšpiráciou, že aj v dnešnej zložitej dobe je pravda, sloboda a demokracia vzácnou hodnotou, ktorú treba chrániť a pre ktorú sa oplatí prinášať obety,“ napísala.

V súvislosti so Štefánikom hovorí Mária Kolíková (SaS) o inšpirácii, čo sa odhodlania a odvahy týka. „Európu vnímal ako jednotu v rôznosti, čo je aj pre dnešok stále veľmi aktuálny odkaz,“ myslí si Kolíková. Rovnako aktuálne sú podľa nej tiež hodnoty, ktoré vyznával a ktorých bol nositeľom, teda sloboda, demokracia, odstránenie sporov.

Bez Štefánikovho odkazu by sme podľa predsedu poslaneckého klubu OĽANO Michala Šipoša nežili v demokratickej spoločnosti. „Ak dnes zahodíme odkaz Štefánika, bude to naša spoločná prehra. Aj Štefánikovou zásluhou totiž dnes žijeme v slobodnom, demokratickom a spravodlivom štáte. Vážme si to,“ vyzval Šipoš. Štefánika označil za slovenského velikána, na ktorého nemôžeme zabudnúť ani v súčasnosti.

Líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini vyzdvihuje jeho schopnosť spájať ľudí za niečo a nie proti niečomu. Je to podľa neho odkazom aj pre súčasníkov. „Slovensko po 30 rokoch existencie stojí pred výzvou, ako vytvoriť silný štát, ktorý pomáha ľuďom a obhajuje národnoštátny záujem našej republiky na medzinárodnom poli,“ poznamenal na sociálnej sieti.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje