Nedeľa 2.10.2022
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

Medzi nami asi nie je veľa expertov na pakistanskú politiku, ale málokomu unikla správa o jednom z regionálnych ministrov, ktorý nechtiac streamoval svoju tlačovku s mačičkovským filtrom na tvári. Teraz tu máme ďalšiu krásnu ukážku spoľahlivosti ľudí, zodpovedných za dianie v krajine vlastniacej jadrové zbrane.

„Tesný únik lietadla v situácii, ktorá mohla skončiť veľkou tragédiou. Vďaka pilotovej duchaprítomnosti sa jej podarilo vyhnúť,” s takýmto popisom zdieľal video politik Khurram Nawaz Gandapur. V krátkom klipe vidíme dopravné lietadlo, ktoré sa na pristávacej ploche tesne vyhne cisterne. Taktiež vidíme, že nejde o realitu, ale o zábery z GTA V. Akurát Khurram to nevidel. Po tom, čo sa mu za jeho omyl začali vysmievať ľudia z celého sveta, Tweet zmazal.

Podobné omyly sú v médiách oveľa bežnejšie, než by to bolo v poriadku. Na internete je dobre známy prípad z programu britskej ITV. V dokumente o Írskej republikánskej armáde diváci mali možnosť vidieť skupinku ozbrojencov, ktorá protilietadlovou zbraňou pošle k zemi vrtuľník. Vo filme to bola scéna označená ako autentický záznam z roku 2008. Celé zle. V skutočnosti išlo o klip z českej hry Arma II.

Vo februári 2018 sa podobný fail podaril aj ruskej štátnej televízii. Do záberov v reportáži o vývine bojov v Sýrii taktiež zakomponovala aj scénu z Army, tentoraz z tretieho dielu. Snímka zasiahnutého konvoja, ktorá sa na obrazovke objavila na okamih kratší ako sekunda, stačila na to, aby bystrozrakí ruskí diváci zistili, že ide o hru.

Grafika hier sa zdokonaľuje, rozšírená realita tiež a prichádzajú technológie, aké sme pred pár rokmi poznali len zo sci-fi filmov. Rozoznať, čo je fikcia a čo je realita, bude čoraz náročnejšie a každému z nás hrozí, že sa čoskoro zaradí medzi staré železo, totálne stratené vo virtuálnom svete. Kým to tak nie je, môžeme sa spokojne vysmievať všetkým, ktorí si pomýlia zábery hry so skutočnosťou.

Zdroj: indy100.com, eurogamer.net


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť