Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila

Poľskí aktivisti zablokovali veľvyslancovi Ruska prístup k sovietskemu pamätníku

Stalo sa tak na Deň víťazstva, ktorým si Rusko 9. mája pripomína porážku nacistického Nemecka.


Proukrajinskí demonštranti protestujúci proti ruskej invázii zabránili v utorok ruskému veľvyslancovi v Poľsku Sergejovi Andrejevovi položiť kvety k sovietskemu vojnovému pamätníku vo Varšave. Stalo sa tak na Deň víťazstva, ktorým si Rusko 9. mája pripomína porážku nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne. TASR o tom informuje na základe správ agentúr PAP a AFP.

Skupina protestujúcich z občianskej iniciatívy Euromajdan-Varšava, ktorej cieľom je pomoc pri európskej integrácii Ukrajiny, obkolesila ruského veľvyslanca, keď chcel položiť veniec k pamätníku na vojenskom cintoríne v poľskej metropole. Andrejev, ktorý pri vchode na cintorín. Prítomní ukrajinskí aktivisti následne kvety pošliapali a ruskú vlajku vyvesili na model rakety.

„Ako vidíte, máme evidentne do činenia s narušením verejného poriadku. Žiaľ, už druhýkrát sa nám nepodarilo položiť vence k pamätníku sovietskych vojakov, ktorí tu zahynuli v boji proti fašizmu,“ povedal Andrejev.

„Páchatelia krutej ruskej vojny proti Ukrajine, vrátane ‚diplomatického vojaka‘ Andrejeva, majú na rukách krv,“ uviedla vo vyhlásení Viktoria Pohrebniaková zo skupiny Euromajdan-Varšava. „Andrejev verejne spochybňuje nielen masakry v Buči, vraždy v Mariupole, ale aj sovietske zločiny,“ upozornila. Vyslovila tiež požiadavku, aby boli z Poľska vyhostení ruskí diplomati vrátane veľvyslanca.

AFP píše, že niekoľko desiatok aktivistov pri vchode na cintorín odhalilo umeleckú inštaláciu pozostávajúcu zo stoviek ukrajinských vlajok a pamätných krížov pre Ukrajincov zabitých počas ruskej ofenzívy. Jej súčasťou bolo aj niekoľko makiet obytných budov, ktoré v rôznych ukrajinských mestách zničilo ruské ostreľovanie.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje