Keď chceš poraziť sviatok, ktorý ti prekáža, neútoč naň a nezakazuj ho. Namiesto toho poskytni svoju vlastnú alternatívu. Ľudia sa radi bavia a keď im obmedzuješ zábavu, môže to vyvolať vlnu nevôle a protesty.
Tento spôsob uvažovania v našich končinách skvelo ilustruje to, ako podávali Vianoce komunisti v Československu. Asi najobľúbenejší sviatok v roku má svoj nespochybniteľný kresťanský pôvod, čo sa prísne ateistickému komunistickému režimu nepozdávalo. Ako si s tým československí komunisti poradili?
Vianoce nezakázali, ale namiesto toho presadzovali alternatívny naratív. Oficiálne stanovisko znelo, že darčeky nenosí kresťanský Ježiško, ale komunistický Dedo Mráz, ktorý žije na Sibíri. Kresťanské Vianoce teda boli nahradené komunistickými Vianocami, oslavujúcimi družbu so Sovietskym zväzom a „výdobytky socializmu“.
Rovnaká metóda sa používa prakticky od počiatku vekov. Veď aj veľa kresťanských sviatkov nahradilo pohanské sviatky, ktoré sa konali v rovnaký čas, z časti bola adoptovaná ich symbolika a rôzne pohanské božstvá nahradili katolícki svätci s podobnými charakteristikami.
Kristotéka vs. Halloween
Rôzne interpretácie výnimočných dní vyvolávajú spoločenské konflikty aj dnes. Mnohí Európania odmietajú Halloween ako americký kultúrny import, ktorý nahradzuje naše vlastné sviatky. Nábožensky založení ľudia dokonca často označujú Halloween za sviatok satanistický, ktorý propaguje temné sily.
Čo teda majú robiť cirkevní predstavitelia, ktorým sa Halloween hnusí? V demokratických štátoch nemajú možnosť ho zakázať. Musia teda predstaviť atraktívnejšiu alternatívu! V Poľsku za ňu katolícki kňazi považujú „chrystoteky – kristotéky“. Katolícke diskotéky, ktoré sa zvyknú konať práve v čase halloweenskych párty.
Účastníci kristotéky sa na ňu veľakrát vydajú priamo z kostola a sprevádza ich kňaz. Na kristotéke sa nepodáva alkohol a zábava prebieha v duchu poctivej kresťanskej morálky. Vyzerať to tam môže aj takto:
Zaujímavosťou je, že vo videu zaznie pieseň Macarena, ktorej španielsky text je zrejme pre miestnych kňazov nezrozumiteľný. V tejto temperamentnej skladbe sa totiž spieva o dievčine, ktorú omrzel jej partner a v jeho neprítomnosti si to preto rozdala s dvomi chlapmi naraz. Z toho Ježiš veľkú radosť asi nemá!
Každému podľa gusta
Jednou z výhod slobodnej spoločnosti je možnosť voľby. Ak ľuďom ne**be, tak popri sebe dokážu koexistovať viaceré názorové prúdy, ktoré sa navzájom rešpektujú. Nikto nikomu neohrozuje zábavu a každý jednotlivec si vyberie sám. Chceš osláviť Halloween? Choď na halloweensku párty! Chceš si radšej užiť kresťanskú veselicu? Choď na kristotéku!
Téma dušičky vs. Halloween je niečo, čo sa veľa rieši aj na Slovensku a pôsobí ako umelo vykonštruovaná kultúrna vojna. Stoja tieto dve veci vôbec proti sebe? Prečo by človek nemohol osláviť Halloween a zároveň si nemohol pripomenúť duchovný rozmer dní, počas ktorých si spomíname na našich zosnulých? Prečo by sa človek nemohol večer zabaviť s priateľmi na kostýmovej párty a ráno zapáliť sviečky na hroboch svojich blízkych?