Piatok 3.12.2021
sk
Oldrich
cz
Svatoslav
, Světoslav

Očkovanie je v plnom prúde a asi sa dá pochopiť, že jednotlivé štáty robia všetko pre to, aby svojich občanov motivovali k tomu, aby sa nechali zaočkovať. Ide totiž o jediný účinný spôsob, ako môžeme pandémiu koronavírusu zastaviť. Štáty pristupujú ku kampani rôzne, veľa z nich ale ponúka pre občanov rôzne benefity.

Nezaostáva ani Poľsko. Ako informoval aj portál RTVS, Poľsko plánuje usporiadať lotériu, ktorá má povzbudiť ľudí k očkovaniu proti COVID-19. V utorok to oznámil vládny komisár poverený očkovacou kampaňou Michal Dworczyk. Informáciu priniesla poľská tlačová agentúra PAP.

Shutterstock

Kampaň za milióny

Vláda vynaloží na kampaň vyše 31 miliónov eur, dodal Dworczyk. Lotéria má byť pripravená k 1. júlu a bude prístupná ľuďom, ktorí už vakcínu dostali alebo sa na očkovanie aspoň zaregistrovali. Na výhercov bude čakať pomerne široká paleta ocenení. Nebudú chýbať finančné odmeny, elektrické kolobežky či poukážky na palivo a poistenie.

Medzi hlavnými cenami budú výherné sumy 223.000 eur a automobily s hybridným pohonom. Okrem toho každému 2000. účastníkovi lotérie, ktorý je zaočkovaný proti covidu, vyplatia sumu 110 eur. Odmenu zároveň dostanú aj obce a mestá. Prvých 500, kde bude zaočkovaných 75 % populácie, obdrží viac ako 22-tisíc eur, ktoré môžu využiť podľa vlastného uváženia. Obec s najvyššou zaočkovanosťou v Poľsku obdrží finančnú čiastku v hodnote 446-tisíc eur.

Shutterstock

Ako uvádza kancelária premiéra Mateusza Morawieckého, náklady na kampaň s lotériou budú vysoké, ale je nutné ich vynaložiť, aby sa krajina dokázala popasovať s pandémiou. Pre krok s lotériou sa v Poľsku rozhodli z prostého dôvodu – záujem o očkovanie tam totiž začína klesať. Minister zdravotníctva Adam Niedzelski uviedol, že krajina sa čoskoro dostane do situácie, keď nebudú čakať ľudia na vakcíny, ale vakcíny na ľudí. Podľa neho možnosť očkovania ako prví využili hlavne tí, ktorí mali o vakcíny od začiatku záujem.

„Ale táto skupina sa pomaly vyčerpáva a záujemcov je stále menej,“ dodal. Poľské médiá zároveň informovali, že v kategórii zaočkovanosti najzraniteľnejších, teda seniorov, patrí Poľsko k jedným z najhorších v celej Európe. V krajine s takmer 38 miliónmi obyvateľov zatiaľ podali 18,3 milióna dávok vakcín, pričom 5,6 milióna ľudí je zaočkovaných úplne.

Inšpirácia v zahraničí?

Poliaci sa zrejme inšpirovali v Spojených štátoch, kde podobnú lotériu nedávno ohlásil guvernér štátu Ohio Mike DeWine. Piati výhercovia si budú môcť odniesť milión dolárov. V hre sú aj štipendiá pre študentov. V iných štátoch, napríklad v New Yorku, zase ponúkajú skôr drobné odmeny, napríklad lístky do zoo či botanickej záhrady.

Objavili sa tiež správy o štátoch, v ktorých podobné benefity budú rozdávať súkromné spoločnosti. Tak napríklad v takom Michigane dostanú zaočkovaní zákazníci predajne Greenhouse of Walled Lake joint marihuany zdarma. V Rusku zase ľuďom za vakcínu ponúkajú zmrzlinu.

Shutterstock

Zdroj: TASR, RTVS


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť