Označujú ho za najdesivejší zvuk na svete, ktorý pripomína mix mrazivého pišťania vetra, búrky, revu zvierat a výkriku tisícich mŕtvol. Ten produkuje aztécka píšťalka smrti, ktorá bola prvýkrát objavená v roku 1999 pri vykopávkach chrámu v Mexiku. Dva malé predmety držal mladík bez hlavy.
Sú zdobené hrozivou lebkou, ktorá predstavuje Mictlāntēcutliho, aztéckeho boha podsvetia a smrti. Až o 15 rokov neskôr jeden vedec náhodne fúkol do otvoru v hornej časti, čo spôsobilo hororový pazvuk.
Nie je to bežná píšťalka ani hudobný nástroj a dodnes sa presne nevie, aký bol jej skutočný účel. Vzhľadom k tomu, že sa našla v rukách obetovaného neboráka pred svätostánkom boha smrti, jej funkcia bola pravdepodobne spojená s exitom. Jedným z predpokladov je, že Aztékovia ju používali, aby obetovaným dušiam pomohli cestovať do posmrtného života.
Populárnou sa stala myšlienka, že stovky bojovníkov ju používali súčasne, čím vytvorili infernálny zvuk na odstrašenie nepriateľa.
Hľa, výkrik armády mŕtvol
Vedci pomocou 3D tlače reprodukovali artefakt, čím vytvorili identický zvuk, ktorý nôtil počas aktívneho života. Video bolo zverejnené na YouTube kanáli Action Lab, ktorý sa venuje vedeckým experimentom.
„Tento zvuk je považovaný za najstrašnejší na svete,“ hovorí vo videu James J. Orgill.
Pri fúknutí sa vzduch rozdelí na dve časti, čím sa vytvoria oscilujúce vlny, ktoré cirkulujú okolo veľkej komory a následne prejdú do druhého otvoru. Niektoré majú vo vnútri guľôčku, ktorá poskakuje a zintenzívňuje príchuť desu.
Orgill vo videu testuje viaceré moderné verzie píšťalky vyrobené pomocou 3D tlače. Vydávajú rôzne zvuky v závislosti od veľkosti a spôsobu priloženia k perám.
Dnes si cez internet môžeš kúpiť vlastnú kópiu píšťalky smrti vyrobenú zo živice, keramiky, obsidiánu, dokonca uhlíkového vlákna. Využívajú sa napríklad pri dramatických inscenáciách, filmoch i v hudbe.
„Bolo to prekvapujúce zistenie, pretože to znelo ako kričiaci človek. Keď navyše nevidíte, že ho robí človek s píšťalkou, je to extrémne desivé.“
VAROVANIE!
Ľuďom pohybujúcim sa v okruhu citlivých osôb, náchylným na srdcovú arytmiu, tesne pred pôrodom, silne veriacim, trpiacim paranojou, sklonmi k výbuchom agresie či problémom s (fekálnou) inkontinenciou neodporúčame používať ako vyzváňací tón, ktorý si ľahko porichtuješ cez Nastavenia a Zvuky v tvojom mobile!