Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka
Trending

Pomsta celému svetu: Olga Hepnarová autom zabila osem ľudí. Ľutovala len to, že ich nebolo viac

Svoj čin vnímala ako oprávnenú pomstu za príkoria, ktoré sa jej udiali.


18+

POZOR, OBSAH URČENÝ
PRE DOSPELÝCH!

Ak si ešte dieťa, nemôžeš si čítať článok, kde sú nahé tety a ujovia, zbrane,
drogy, násilie či iné veci, ktoré sú NSFW.

Svoj čin vnímala ako pomstu celému svetu, ktorý jej podľa jej slov ubližoval. Nijako sa netajila svojím odporom k ľudstvu a k svojmu zločinu sa hrdo hlásila. Ľutovala len, že obetí nebolo viac. Masová vrahyňa Olga Hepnarová sa stala poslednou popravenou ženou v Československu. Ostalo po nej osem mŕtvych.

Inteligentná, ale problémová

Narodila sa 30. júna 1951 do relatívne dobre situovanej rodiny bankového úradníka Antonína Hepnara a zubárky Anny Hepnarovej. Mala sestru Evu. V detstve s ňou neboli žiadne ťažkosti, ale s príchodom puberty sa u nej začali prejavovať príznaky psychických problémov.

Zhoršil sa jej prospech v škole a ťažko komunikovala s druhými ľuďmi. Ideálne podmienky nemala ani doma. Jej matka k nej bola chladná, rovnako tak jej otec. Ona sama neskôr tvrdila, že ju rodičia niekedy bezdôvodne trestali.

krimi, fakty a zaujímavosti, Olga Hepnarová, vraždy, masová vražda, vrahyňa, Československo, poprava
Janykula / Wikimedia Commons

Keď bola v siedmej triede, pokúsila sa o samovraždu liekmi na spanie. Jej pokus úspešný nebol, čo jej matka zhodnotila nasledovne: „Na samovraždu treba mať odhodlanie a vôľu, dievčatko. A ty nemáš ani jedno.“ Tento výrok zrejme dokonale ilustruje atmosféru, aká u Hepnarovcov vládla.

V roku 1970 sa pokúsila podpáliť rodinnú usadlosť v obci Zábrodí, v ktorej sa nachádzala jej sestra a dvaja nájomníci. Hepnarová však v tom čase nebola z útoku podozrievaná.

Vo svojom nešťastnom živote ale predsa len našla útočisko v podobe kníh. Stala sa vášnivou čitateľkou a táto záľuba jej vydržala po celý život. Čítala prakticky všetko, od poézie a prózy až po náročné filozofické eseje.

Na psychiatrii

Asi rok po neúspešnej samovražde bola kvôli problémovému správaniu umiestnená v psychiatrickej liečebni. Práve to bol zrejme jeden zo zlomových okamihov v jej živote. Ešte viac sa stiahla do seba, málo komunikovala a jej negatívny postoj voči ľuďom sa len utvrdil. Nemohla svojim rodičom odpustiť, že ju do ústavu umiestnili. Samotnú liečebňu považovala za pekelné miesto.

„Možnože o pár storočí budú tieto ústavy ukazovať turistom, ako dnes mučiarne a hladomorne na hradoch,“ vyjadrila sa neskôr. Tento „liečebný pobyt“ jej teda vôbec nepomohol, skôr naopak. Keď odchádzala, bola presvedčená, že od ľudí nemôže nič dobré očakávať. Pomaly sa v nej začala rodiť nenávisť voči celej spoločnosti.

„Nenávidím ľudí“

Vyučila sa umeleckou knihárkou a prácu vykonávala v Chebe. Príliš jej ale nešla, takže neskôr z Chebu presídlila do Prahy, kde začala pracovať ako vodička dodávky. Šoférovanie áut ju bavilo, ale pre konflikty na pracovisku musela zamestnanie opustiť. Doma s rodičmi a sestrou však žiť nechcela. Boli jej odporní. V súkromných listoch sa o nich vyjadrovala s dešpektom.

„S otcom nehovorím už od jesene, keď ma naposledy zbil. Sestru som nedávno zbila ja. Dosť hlúpo a pre maličkosť a je zvláštne, že to neľutujem. Predtým ma bila ona. Jediný človek, s ktorým za celý deň prehodím pár slov, je mama. Nemám s ňou ale o čom hovoriť… Nemám ju rada…,“ napísala. „Správam sa k ľuďom obozretne, snáď ich to uráža, ale ja nimi nepohŕdam, to nie… Ja nenávidím ľudí.“

krimi, fakty a zaujímavosti, Olga Hepnarová, vraždy, masová vražda, vrahyňa, Československo, poprava
Profimedia / Bontonfilm

Hepnarová mala pocit, že jej nikto nerozumie a že v spoločnosti nedokáže normálne fungovať. Napokon si za ušetrené peniaze kúpila malú chatku v dedine Oleško a z rodného domu sa odsťahovala. Bývanie v maličkej chatke ale nebolo jednoduché, v zime sa tam totiž nedalo ani poriadne zakúriť.

Našla si však prácu vodičky a nejaký čas žila viac-menej pokojne. Mala vzťahy s mužmi aj ženami, hoci sa označovala za „sexuálneho mrzáka“. Netušila, aká je vlastne jej sexualita. Pri neskorších výsluchoch tvrdila, že nie je „ani homosexuálna, ani heterosexuálna, ale proste málo sexuálna“. Zrejme najstabilnejší vzťah mala s Miroslavom Davidom, s ktorým žila asi dva roky.

Plánovanie útoku

Znalci sa neskôr zhodli na tom, že Hepnarová bola mimoriadne inteligentná a schopná, mala však sklony k depresiám a stránila sa ľudí. Mala pocit, že jej neustále ubližujú, že sa proti nej spriahol celý svet. Tvrdila, že sa jej nikto nikdy nezastal a nepomohol jej. Mala vraj byť napríklad na ulici bezdôvodne zbitá. Svoj čin začala plánovať na jar roku 1973, hoci už asi štyri roky predtým sa opájala fantáziami na to, ako by mohla ľuďom čo najviac ublížiť.

Zvažovala útok strelnou zbraňou či výbušninami. Napokon sa rozhodla pre automobil, pretože pri ňom bola najnižšia šanca, že jej v zámeroch niekto zabráni. Skúšobnú jazdu nákladným automobilom absolvovala 10. júla a v ten istý deň poslala dva listy do redakcií novín Svobodné slovo a Mladý svět. V ňom objasnila svoje motívy, ktoré ju k útoku viedli.

krimi, fakty a zaujímavosti, Olga Hepnarová, vraždy, masová vražda, vrahyňa, Československo, poprava
Česká televize
Ženy z maďarského Nagyrévu zavraždili desiatky ľudí

Určite si prečítaj:

Otrávili násilníckych manželov, ale aj rodičov a deti. Ženy z maďarského Nagyrévu zavraždili desiatky ľudí

Acta non verba

„Zaviním smrť x ľudí. Budem súdená a potrestaná,“ napísala. „13 rokov vyrastám v pazúroch takzvanej dobrej rodiny. Som bitá a týraná – hračka dospelých a obeť školských detí (a navždy už outsider medzi vrstovníkmi). Mám prezývky: Dračica, Múmia, Tarzan, Nalomený anjel, Kamenný kvietok, Spiaca panna a podobne. Moji trápiči sú nemilosrdní. Som hrozný člen stáda a čierna ovca rodiny. Pokiaľ moja pamäť siaha, som osamelá. Nemám priateľov a nikdy mať nebudem…“

Následne popísala všetky príkoria, ktoré sa jej udiali a svoj list zakončila takto: „Mám teda na výber: zabiť seba, alebo zabiť druhých. A rozhodujem sa takto: Odplatím sa svojim nenávistníkom. Ak by som odišla ako neznámy samovrah, bolo by to pre vás príliš lacné.

A pretože spoločnosť je taký veľký suverén, že nie je schopná sama seba odsúdiť, býva súdená súkromne, niekedy je potrestaná, niekedy šokovaná. Toto je môj rozsudok: Ja, Olga Hepnarová, obeť vašej beštiality, odsudzujem vás na trest smrti prejdením a vyhlasujem, že za môj život je x ľudí málo. Acta non verba.“

krimi, fakty a zaujímavosti, Olga Hepnarová, vraždy, masová vražda, vrahyňa, Československo, poprava
Profimedia / Bontonfilm

O 13:30 popoludní Hepnarová vrazila nákladným autom na triede Obránců míru (dnes ulica Milady Horákové) na chodník, kde stálo asi tridsať ľudí, ktorí čakali na električku. Pôvodne chcela zaútočiť už skôr, ale rozmyslela si to, keďže na zastávke bolo príliš málo ľudí.

Osem ľudí pod kolesami jej vozidla našlo svoju smrť, ďalších jedenásť bolo zranených. Okoloidúci a privolaná polícia si najprv mysleli, že išlo o nehodu, že Hepnarová za volantom zaspala či omdlela. Ona však okamžite povedala, že do davu vrazila úmyselne.

Chcela, aby obetí bolo viac

Svoj čin nijako nepopierala ani pred vyšetrovateľmi či sudcom. Jej obhajca sa snažil dokázať, že Hepnarová trpí duševnou chorobou (schizofréniou) a nie je teda zodpovedná za svoje konanie. Ona sama ale odmietala, že by bola psychicky chorá.

Znalci vo svojich záveroch uviedli, že Hepnarová nadpriemerný intelekt, netrpí žiadnou duševnou poruchou a svoj čin uskutočnila po dlhodobej úvahe s plným vedomím jeho následkov. Dnes sa experti zhodujú, že Hepnarová mala zrejme schizoidnú poruchu osobnosti, niektorí pripúšťajú aj to, že skutočne trpela schizofréniou.

Keď sa jej spýtali, aký bol jej pocit bezprostredne po čine, odpovedala: „Úľava z toho, že som to dokázala. Tá trvá dodnes. Stálo to proste za to.“ Na otázku, či ju vykonaný čin nemrzí, odpovedala: „Trochu ma predsa len mrzí, že tých zabitých nebolo viac.“ Mrzelo ju tiež, že medzi mŕtvymi neboli jej rodičia.

krimi, fakty a zaujímavosti, Olga Hepnarová, vraždy, masová vražda, vrahyňa, Československo, poprava
Česká televize

Nič neľutovala

Pred súdom sa Hepnarová k svojmu činu priznala, žiadnu ľútosť ale neprejavila. Na svoju obhajobu nič neuviedla. Počas procesu o sebe hovorila ako o „prügelknabe“ (nemecké slovo, pre ktoré v češtine existuje ekvivalent „otloukánek“). „Chcem vás požiadať, aby ste si takých ľudí nevychovávali, pretože keď ich nebudete vychovávať, nebudú myslieť ako ja a tým pádom tiež neurobia to, čo som urobila ja,“ skonštatovala.

„Nemôžem povedať, že to, čo sa stalo, ľutujem. Stojím si za svojím činom, inak by pre mňa stratil svoj vnútorný zmysel. Tí ľudia na stanici pre mňa neboli nevinní, aj pre nich by som bola prügelknabe, ak by som sa s nimi predtým stretla.“

krimi, fakty a zaujímavosti, Olga Hepnarová, vraždy, masová vražda, vrahyňa, Československo, poprava
Profimedia / Bontonfilm
Právnici sa podelili o historky s klientami, ktorí im akosi zabudli povedať celú pravdu

Odporúčame prečítať:

Právnici sa podelili o historky s klientmi, ktorí im akosi zabudli povedať celú pravdu

Olga Hepnarová bola v roku 1974 odsúdená na trest smrti obesením. Rozsudok prijala bez emócií. Jej matka sa síce snažila trest zvrátiť podaním odvolania a následne aj žiadosťou o milosť u prezidenta Ludvíka Svobodu, ale neúspešne. Hepnarovú popravili vo väznici Pankrác 12. marca 1975. Údajne sa tesne pred popravou psychicky zrútila, kopala okolo seba a plakala. Upokojila sa, až keď jej na krk zavesili slučku. Zomrela vo veku 23 rokov. Bola poslednou popravenou ženou v Československu.

Hepnarovej život v knihách a filme

Olga Hepnarová sa stala témou viacerých dokumentárnych filmov, kníh, piesní a jednej celovečernej snímky. Roman Cílek vydal v roku 2010 knihu Olga Hepnarová – Zabíjela, protože neuměla žít a venoval sa jej aj v knihe Oprátka za osm mrtvých z roku 2014.

V roku 2016 si odbil premiéru výborný celovečerný film Já, Olga Hepnarová v réžii Tomáša Weinreba a Petra Kazdu. Olgu Hepnarovú stvárnila poľská herečka Michalina Olszańska. Za svoj výkon si odniesla Českého leva a Cenu českej filmovej kritiky.

krimi, fakty a zaujímavosti, Olga Hepnarová, vraždy, masová vražda, vrahyňa, Československo, poprava
Bontonfilm

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť