Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 8.1.2025
sk
Severín
cz
Čestmír

Poprechádzaj sa po Titanicu vďaka jedinečnej simulácii. Takto vyzerala loď pred potopením

Už je to viac než sto rokov.


Dňa 15. apríla 1912 sa stala jedna z najväčších tragédií v dejinách námorníctva. Titanic, luxusný oceánsky parník, sa potopil v severnom Atlantiku. Táto tragická udalosť, ktorá si vyžiadala životy viac ako 1 500 ľudí, sa odohrala v noci, keď sa Titanic stretol s ľadovcom. Jeho príbeh je plný hrdinstva, chybných rozhodnutí a takisto smútku.

Aj po viac než 100 rokoch má táto loď milióny fanúšikov po celom svete. Práve preto vznikajú rôzne simulácie, vďaka ktorým uvidíš, ako to na Titanicu vyzeralo pred jeho potopením. Jednu z nich nájdeš aj v tomto článku.

Stavba a prvá plavba

Titanic bol považovaný za jeden z najpokročilejších a najluxusnejších parníkov svojej doby. Stavba jeho konštrukcie sa začala v roku 1909 a loď bola dokončená o dva roky neskôr. S dĺžkou takmer 270 metrov bol Titanic najväčšou plávajúcou loďou svojej éry.

Na svoju prvú plavbu sa vydal 10. apríla 1912 z prístavu Southampton smerom do New Yorku. Na palube bolo viac ako 2 200 ľudí, vrátane posádky a pasažierov z rôznych spoločenských tried. Prvých niekoľko dní plavby bola atmosféra na lodi veselá a slávnostná, čo však zmenilo osudné stretnutie s ľadovcom.

Tragický stret s ľadovcom

O polnoci 14. apríla 1912 dostal Titanic varovanie o blížiacom sa ľadovci v oblasti, ktorou mal preplávať. Kapitán Edward Smith však neočakával, že by ľadovec mohol predstavovať skutočné nebezpečenstvo, preto sa rozhodol pokračovať v plavbe bežnou rýchlosťou. Bohužiaľ, kvôli chybám v navigácii a vo zvážení rizika sa Titanic dostal do kolízie s obrovským ľadovcom.

Titan, ponorka, Titanic, simulácia, video

Mohlo by ťa zaujímať:

Simulácia odhalila, čo sa stalo s ponorkou smerujúcou k Titanicu. Takto vyzerali posledné sekundy

Hoci posádka ihneď začala s evakuáciou, zistenie, že voda sa rýchlo začína hromadiť vo vnútri lode, spôsobilo paniku a chaos. Kapitán Smith rozkázal spustiť záchranné člny, ale počet člnov na palube bol pre všetkých pasažierov a členov posádky nedostatočný.

Mnohé z nich boli navyše poloprázdne, pretože ľudia na palube nechceli veriť, že sa loď skutočne potopí. Niektoré člny boli do vody spustené iba s malým počtom ľudí, kvôli čomu vzniklo ešte viac tragických situácií.

Okolo 2:20 hod. ráno sa predná časť Titanicu úplne potopila pod hladinu mora. Záchranárske lode, ktoré sa dostavili na miesto nešťastia, začali zachraňovať ľudí z vody a z člnov. Bohužiaľ, pre mnohých to už bolo neskoro. Celkovo sa podarilo zachrániť približne 710 ľudí, zatiaľ čo viac ako 1 500 pohltila voda.

Simulovaná prechádzka po Titanicu


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.