Väčšina z nás má klasické rozprávky typu Popoluška, Malá morská víla a Snehulienka už dobre napozerané, vyrástla na nich a v detstve si ich dokolečka prehrávala. Niektoré z nich nás čo-to naučili, napríklad, že dobro môže vyhrať nad zlom a nikdy netreba vešať hlavu, pretože z každého problému existuje nejaké východisko.
Všetci sme radi pozerali na napínavé a krásne príbehy o veciach, ktoré sa v skutočnom živote nemohli stať. Táto fikcia vplývala na naše mladé mysle a pestovala v nás túžbu byť obklopený neobmedzenými, aj keď nereálnymi možnosťami. Bohužiaľ, veľa takých príbehov nás pripravilo na určité zlyhanie, pretože život nie je rozprávkou a veľa situácií z rozprávok má od pravdy ďaleko.
Toto je 5 „klamstiev“ a neprávd, na ktoré sme v rozprávkach natrafili.
Manželstvo = odmena pre ženu
V rozprávkach je manželstvo často zobrazované ako to najlepšie, čo sa môže v živote ženy prihodiť. Vyvrcholenie príbehu pre mužov väčšinou predstavuje titul, bohatstvo, obdiv a lásku, zatiaľ čo happyend je pre dievčatá väčšinou rovnaký – krásny princ a rozprávková svadba. No my vieme, že existuje mnoho ďalších vecí okrem svadby a dokonalého ženícha, o ktoré by sa dievča mohlo usilovať a ktoré by ju mohli urobiť šťastnou.
Nie vždy nás príde niekto zachrániť
Mnohé z hrdiniek v rozprávkach vyzerajú síce krásne, no často len úplne bezmocne a nečinne čakajú, kým ich niekto vyslobodí z pasce. Popoluška slúži svojej nevlastnej matke vo vlastnom dome a ani sa jej nesnaží odporovať a postaviť sa tým aj za svoju osobnú slobodu. K novému životu jej pomôže až krásny princ.
Hrdinkám z klasických rozprávok chýba priebojnosť, a to je niečo, čo by nemalo chýbať žiadnej dievčine. V živote je to totiž väčšinou tak, že jediný človek, ktorý nás môže zachrániť, sme my sami.
Obetujú všetko pre človeka, ktorého videli iba párkrát za život
Napríklad Ariel, malá morská víla, sa bola ochotná vzdať svojho krásneho hlasu pre princa, ktorého ani poriadne nepoznala. V rozprávkach sa často skresľuje zamilovanosť a láska ako taká, stačí dvakrát niekoho vidieť a už je večná láska na svete. Áno, práve preto je to rozprávka, no na druhej strane, takéto príbehy môžu v malých dievčatkách vyvolať nereálne predstavy o vzťahoch a láske.
Škaredý neznamená byť zlý
V príbehoch je často niekto, kto chce hlavnej hrdinke ublížiť, veľmi škaredý, pričom ona je bezchybná kráska. A preto sa vytvára ďalšia mylná predstava, že každý krásny človek musí byť dobrý a opačne. No vonkajšia krása často vôbec neodzrkadľuje, aké má dotyčný vnútro.
Dobrá žena = dokonalá v domácich prácach
Tento „odkaz“ je možno vidieť v Disney príbehoch, ako je napríklad Snehulienka a sedem trpaslíkov, Popoluška, alebo Kráska a zviera. Pozitívne postavy v týchto rozprávkach sú dokonalé pri vykonávaní domácich prác, zatiaľ čo negatívne postavy ich nerobia a sú prototypom lenivosti. A z toho môže vyplývať, že dobrá žena je iba tá, ktorá celý deň iba upratuje a otročí aj za iných.