Populárny eshop je obvinený z podvodu desaťročia. Státisíce produktov vraj „zmizli“

Český e-shop Mamut.cz skrachoval po odhalení masívneho podvodu zahŕňajúceho zmiznutie státisícov zariadení.


Česká polícia vyšetruje jeden z najväčších podvodov posledných rokov spojený so skrachovaným e-shopom Mamut.cz. Prípad sa týka zmiznutia státisícov produktov značky Apple v hodnote miliárd českých korún. Kauzu, o ktorej informoval aj portál TN.cz, označujú ako „podvod desaťročia“.

Prenájom Apple produktov skončil krachom

E-shop Mamut.cz, prevádzkovaný firmou zo skupiny spoločnosti Plus4U, ponúkal krátkodobý prenájom produktov Apple, ako sú iPhony, notebooky a slúchadlá. Podľa Vladimíra Kovářa mladšieho, predsedu predstavenstva Plus4U, malo ísť o prenájom na obdobie troch až šiestich mesiacov.

Hlavnými dodávateľmi produktov pre e-shop boli spoločnosti T-Mobile a J&T Leasing. Distribúciu tovaru ku koncovým zákazníkom mal na starosti podnikateľ Břetislav Janoušek so svojimi firmami.

Problémy sa začali koncom roku 2022, keď prestali prichádzať platby za dodaný tovar a e-shop nakoniec skrachoval. Vtedy vyšlo najavo, že chýba vyše 107-tisíc iPhonov a 361-tisíc slúchadiel.

Shutterstock

Audit odhalil neexistujúce produkty

Nedávno zverejnený audit priniesol šokujúce zistenia. Ukázalo sa, že značná časť chýbajúcich produktov v skutočnosti nikdy neexistovala. S týmto zistením súhlasia aj údajne podvedené firmy. Niektoré produkty boli vraj fakturované až osemkrát.

Advokát Jan Císař vysvetľuje: „S tovarom sa začalo zaobchádzať zjednodušeným spôsobom. Dodávalo sa jednoducho Janouškovi a jeho firmám. Ostatné subjekty, medzi ktorými prebiehali fakturácie, stratili reálny prehľad o obehu tovaru.“

Všetky zúčastnené strany – T-Mobile, J&T Leasing, Plus4U a samotný Mamut – tvrdia, že boli podvedené Břetislavom Janouškom. Ten je však v súčasnosti nezvestný.

Polícia prípad intenzívne vyšetruje, no zatiaľ bez výraznejších výsledkov. Kauza Mamut.cz odhalila závažné nedostatky v kontrolných mechanizmoch a poukázala na potrebu lepšieho dohľadu nad obchodmi s luxusnou elektronikou.

Tento prípad upozorňuje na riziká spojené s prenájmom drahej elektroniky a zdôrazňuje dôležitosť dôkladného preverovania obchodných partnerov. Pre spotrebiteľov je to varovanie, aby boli obozretní pri využívaní podobných služieb a vždy si overili dôveryhodnosť poskytovateľa.

Určite si prečítaj:

Slovenskom sa šíri podvod. Útočníci sa vydávajú za známeho operátora a žiadajú zaplatenie faktúry


Tagy:

Henrieta Balázsová
Žijem s novinárskym perom v ruke a nebojím sa ponoriť do rôznorodých tém. Od aktuálneho diania cez záhadné kriminálne prípady až po fascinujúce zákutia ľudskej psychiky - všetko je pre mňa inšpiráciou.
Najčítanejšie
Podobné