Utorok 9.8.2022
sk
Ľubomíra
cz
Roman

Portál verejnej správy slovensko.sk je už v prevádzke, príčinou výpadku bolo poškodenie optického kábla

Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby informovala, že na odstránení príčiny nedostupnosti portálu intenzívne pracovali celú noc viaceré subjekty.


Ústredný portál verejnej správy slovensko.sk je po neočakávanom výpadku opäť prístupný verejnosti. Prevádzku portálu obnovili v stredu dopoludnia po odstránení príčiny poruchy, ktorou bolo poškodenie optického kábla v železničnom tuneli. „Išlo teda o závažnejšiu príčinu, na odstránení ktorej intenzívne pracovali celú noc viaceré subjekty,“ uviedla pre agentúru SITA Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES), ktorá portál verejnej správy prevádzkuje a spravuje.

Komunikačné služby vládnej siete Govnet podľa NASES boli úspešne obnovené ešte v utorok popoludní, problémom ostával portál slovensko.sk. V súvislosti s ním vykonávali už len posledné testy pred jeho opätovným uvedením do prevádzky pre verejnosť v stredu dopoludnia. „Ako prišlo k poškodeniu, je momentálne predmetom vyšetrovania. Stanovisko k preventívnym opatreniam a záložným riešeniam je taktiež v riešení,“ dodala NASES.

Shutterstock

Generálny riaditeľ NASES Pavel Karel v utorok informoval, že v súčasnosti prebieha modernizácia ústredného portálu verejnej správy. „Portál je viac ako desať rokov starý, jeho kľúčové časti už nie sú podporované ani výrobcami komponentov, na ktorých bol postavený,“ uviedol. Dostupnosť a odozva aplikácie slovensko.sk na portáli podľa neho bude záležitosť ďalších projektov. „V rámci Plánu obnovy a odolnosti a budúceho Programu Slovensko pripravujeme kompletný redizajn celého portálu,“ povedal Karel s tým, že konečná podoba portálu by mohla byť do troch rokov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť