6. Nenechávaj milión zmeškaných hovorov bez vysvetlenia
Nemôžeš niekomu volať trinásťkrát za sebou a potom čakať, že si v pohode zdvihne mobil bez mini infarktu. Čo sa deje? Horí vám byt? Zrazil si psa? Polícia ti našla ilegálnu zbierku filmov pre dospelých a nevie, či ťa má zatknúť alebo obdivovať? Je niekto v nemocnici? Dedko umrel? Nech už ide o čokoľvek – 13 hovorov po sebe nie je normálna komunikácia. Je to čistá panika.
7. Nepýtaj sa na plány bez širšieho kontextu
Neviem, či mám plány, pokiaľ netuším, čo navrhuješ. Možno niečo zruším, možno si niečo vymyslím – záleží, či ide o večer so šachistami alebo o ponuku, kvôli ktorej zleziem z gauča a prestanem sa tváriť, že som spoločensky mŕtva. Tak povedz, o čo ide!

8. Neposielaj siahodlhé litánie
Chápem, že máš potrebu povedať veľa, ale skús pochopiť aj druhú stranu… Takáto dlhá správa sa nedá prečítať bez otvorenia, a tým z toho človeka automaticky robíš toho zlého, čo neodpísal, hoci už správu videl. A to od teba naozaj nie je fér.
9. Nepridávaj veci na Instagram, keď neodpisuješ
Každý normálny človek vie, že po neodpovedanej správe má nasledovať krátke obdobie digitálneho ticha. Aspoň chvíľu by si sa mal tváriť, že nie si online. Ale keď pár minút po tom, čo sa ťa niekto spýta, čo robíš zajtra večer, zrazu zaplavíš Instagram citátmi a fotkami svojho jedla, je úplne jasné, že ho ignoruješ. A to nikomu nie je príjemné – ani keď vie, že je to pravda.

10. Neodpovedaj jedným alebo dvomi písmenami
Wow. Niekto si dá tú námahu a venuje dvadsať sekúnd písaniu normálnej správy, lebo ťa fakt má rád a nechce vyzerať ako negramotné hovädo bez štipky rozumu. A ty? Ty mu odpíšeš jedným písmenom. Dúfam, že ti táto úspora času umožní o desať rokov so synom trénovať násobilku alebo frajerke pomasírovať nohy.