Nemčina – buď ju miluješ, alebo nie. Nech už patríš do ktoréhokoľvek tábora, musíš uznať, že nemecký jazyk je neraz veľkým postrachom pre tých, ktorí chcú preniknúť do jeho tajov, ale zároveň aj bohatou studnicou pikošiek.
Pred časom sme ti priniesli prvú dávku zaujímavostí, ktorými ohúriš aj svoju nemčinárku. Faktov, ktoré si o nemčine doposiaľ netušil, je však toľko, že sme pripravili aj druhú časť.
1. Na člene záleží. Vtĺkanie si nemeckých členov do hlavy, ktoré väčšina z nás z duše nenávidí, má svoje opodstatnenie. Nesprávny člen pred podstatným menom môže neraz zmeniť význam slova. Príkladom je slovo Single, ktoré môže mať až tri rozdielne významy: der Single – single, osoba bez partnera, die Single – singel (hud.), das Single – singel, dvojhra (napr. v tenise).
2. Rovnako komplikované, ako drviť sa nemecké členy, je v niektorých prípadoch aj zapamätať si množné čísla. Napríklad pri takej tutovke, akou je slovo Band, existujú až štyri formy plurálu: der Band – die Bände (zväzok, napr. kníh), die Band – die Bands (kapela, hudobná skupina), das Band – die Bänder (stuha, stužka), das Band – die Bande (puto, napr. pokrvné)
3. Písmeno, ktoré sa v nemeckých slovách vyskytuje najčastejšie, je E. Naopak, písmená, ktoré Nemci používajú len zriedka, sú Q a Y.
4. Iba päť nemeckých podstatných mien má koncovku –nf: fünf (päť), Genf (Ženeva), Hanf (konope), Senf (horčica), Sernf (rieka vo Švajčiarsku).
5. Nemčina je „ženský jazyk“. Až takmer polovica podstatných mien, presnejšie 46 %, má člen die. Na druhom mieste sú podstatné mená s členom der s 37 % a na poslednom tie so stredným rodom das s 20 %.
6. Pomenovanie tradičnej rusko-ukrajinskej polievky – boršču sa stáva v nemeckom prepise malým rekordérom. V slove Borschtsch za sebou nasleduje až 8 spoluhlások.
7. Čo nenájdeš inde vo svete, nájdeš práve v Nemecku. Rovnako ako najväčšiu chlebovú absurditu. Tak ako sa u nás vedú nárečové polemiky o názve začiatočnej a koncovej časti chleba, v Nemecku to vyzerá o čosi búrlivejšie. Výraz pre Brotlaib, čo na Slovensku poznáme ako krajec, okrajok, kromka či konček, nie je iba jeden. Je ich približne 350. Áno, čítaš správne. 350 rôznych variantov v 16 spolkových krajinách.
8. Po nemecky sa hovorí aj vo vzdialenej Južnej Amerike. Konkrétne v Paraguaji žijú stále protestantské skupiny menonitov, ktorých pôvod sa spája so severným Nemeckom. Dokonca rodným a školským jazykom tejto komunity je nemčina, presnejšie dolnonemecký dialekt, označovaný ako Plattdeutsch.
9. Pri slovnom spojení „autor prvého nemeckého slovníka“ si nejeden z nás predstaví postaršieho pána sliepňajúceho pri svetle sviečky s husacím brkom v snahe naplniť svoj životný cieľ – spísať všetky slová vtedajšej nemčiny. Pravda je však niekde inde. Páni boli pri tvorbe slovníka dvaja a preslávili sa aj inou činnosťou ako zhotovením tohto veľdiela. Prvý slovník nemeckého jazyka majú na svedomí bratia Grimmovci, ktorí okrem iného obohatili svet o dodnes známe rozprávky.
10. Najviac Nemcov nežije len v Nemecku. Aké prekvapivé! Až 60 miliónov ľudí s nemeckým pôvodom žije v Spojených štátoch amerických.
Pokračovanie článku nájdeš na druhej strane