Posádka ponorky Titan vraj vedela, že sa blíži veľká katastrofa. Podľa experta sa malo diať toto

Podľa neho to muselo byť ako z hororu.


Články o stratenej ponorke Titan minulý mesiac doslova zahltili sociálne siete. Expedícia bohatých dobrodruhov sa mala dopraviť k vraku legendárneho Titanicu. Takýto zážitok ponúkala spoločnosť OceanGate za nemalé peniaze. Žiaľ, posledná výprava dopadla tragicky.

Zúčastnil sa jej generálny riaditeľ spoločnosti Stockton Rush, podnikateľ Shahzada Dawood a jeho syn Suleman, miliardár Hamish Harding a prieskumník Paul-Henri Nargeolet. Celkovo tak zahynulo až päť osôb.

Kolmý pád

Hoci si verejnosť spočiatku myslela, že posádka zomrela okamžite a netrpela, podľa inžiniera a experta na ponorky Josého Luisa Martína to mohlo byť úplne opačne. Ako upozornil portál tvnoviny.sk, podľa Martína od straty kontroly a stability po moment implózie prešiel určitý čas.

Keď ponorka prestala fungovať, pravdepodobne nasledoval voľný pád. Piati cestujúci si v tom čase uvedomovali, čo sa deje, tvrdí José Luis Martín na základe výpočtov a dát. Pasažieri sa nemali šancu udržať na svojich miestach a navzájom sa tlačili jeden na druhého. Tragédia podľa neho trvala minimálne 48 až 71 sekúnd. „Muselo to byť ako z hororu,“ povedal.

Čo sa dialo?

Inžinier získal poznatky s prihliadnutím na rôzne údaje, ako sú hmotnosť ponorky, jej zrýchlenie, rýchlosť pádu či koeficient trenia, ktorým voda pôsobí proti padajúcemu telesu. Ponorka Titan mala stratiť stabilitu „v dôsledku elektrického zlyhania“ v hĺbke približne 1 700 metrov. Dostala sa do voľného pádu a následne implodovala na úrovni 2 500 až 2 700 metrov, myslí si expert.

Kapela oznámila, že nevystúpi. Organizátori koncertu Hollywood Vampires s Johnnym Deppom majú problém

Mohlo by ťa zaujímať:

Kapela oznámila, že nevystúpi. Organizátori koncertu Hollywood Vampires s Johnnym Deppom majú problém

„Východiskovým bodom je, že ponorka klesá bez akéhokoľvek incidentu a vo vodorovnej rovine, až kým nedosiahne úroveň asi 1 700 metrov. V tom momente dôjde k výpadku elektrickej energie. Zostane bez motora a pohonu. Vtedy stráca napájanie a komunikáciu,“ vysvetlil Martín.

„Titan ďalej mení polohu a padá kolmo ako šíp, za čo môže 400-kilogramová hmotnosť pasažierov, pre ktorú ponorka stráca rovnováhu. Všetci sa tlačia jeden na druhého. Predstavte si tú hrôzu, ten strach, agóniu. Muselo to byť ako z hororu,“ dodal. Približne po minúte nastala implózia a okamžitá smrť.

ponorka, Titan, Titanic, vyšetrovanie, more, voda
TASR

Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné