Nedeľa 2.10.2022
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

Viaceré rodiny pozostalých alebo dlhodobo nezvestných osôb sa zhodujú na tom, že niekedy je lepšie vedieť, že sa vám už rodinný príslušník nikdy nevráti, ako žiť s ťaživým pocitom nevedomosti. Celé roky žijú v napätí a strachu. Budia sa z hrozných snov a zisťujú, že realita je ešte horšia. Kam sa podel ich syn, dcéra alebo manželka? Vrátia sa ešte niekedy?

Stopy nevedú nikam. Vyšetrovanie dlhé roky stojí na mŕtvom bode. Všetko sa zdá ako vzdialená realita, niečo, čoho ani nie sú súčasťou. Neustále sa vracajú do bodu, keď sa ich rodinný príslušník vyparil. Prehrávajú si posledné momenty, snažia sa objaviť ten chýbajúci diel skladačky. Avšak márne.

Podľa štatistiky World Population Review sa len v roku 2012 stratilo zhruba 661-tisíc obyvateľov USA. Našťastie, väčšina nezvestných osôb sa našla, domov ich prišlo 659-tisíc. Čo však so zvyšnými 2 tisíckami? Už po prvých 48 hodinách absencie sa znižuje percento, že osobu nájdu živú. Nie je to však také pesimistické, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Niektoré prípady si so sebou nesú viacero otáznikov. Obsahujú viac zápletiek ako román Dominika Dána. Taký je aj prípad Susan Powell

Shutterstock

Bol za tým manžel?

Vo väčšine prípadov zmiznutia matky a manželky padne podozrenie na jej manžela (prípadne milenca). Jeho renomé neprospieva ani to, že ich susedia častokrát videli vo vyostrenej hádke. Je aj za zmiznutie Susan Powell zodpovedný jej partner? Joshua Powell sa síce stal hlavným podozrivým, ale právne autority ho nikdy nepostavili pred súd. Čo sa dialo pred zmiznutím matky dvoch malých synov?

Susan Powell (rodená Cox) sa bližšie zoznámila s Joshuom na jednej oficiálnej večeri. Poznali sa už z Inštitútu náboženstva, čo bola lokálna organizácia venujúca sa náboženskému vzdelávaniu s cielením na mladých dospelých (vek 18-30). Ako sa hovorí, pod lampou býva najväčšia tma, a Joshuova rodina mala množstvo problémov. Rozhodne nešlo o ukážkovú rodinu, ktorá vyznáva a dodržuje kresťanské hodnoty. Susan netušila, do čoho ide, keď sa prisťahovala do domu svojho svokra.

Mohlo by ťa zaujímať:

Záhadné zmiznutie postarších manželov z roku 1970 je plné otáznikov. Kam sa podeli?

Nezdravá posadnutosť

Joshuovi rodičia žili oddelene už nejaký čas. Ich manželstvo bolo dysfunkčné a jeho otec Steven Powell sa neštítil synom v detskom veku ukazovať filmy pre dospelých. Nesnažil sa naprávať ich alarmujúce správanie, neučil ich dobrým mravom. Všetko vyvrcholilo strašidelným incidentom – pubertiak Joshua sa vyhrážal svojej matke nožom, neskôr sa pokúsil o samovraždu.

Presne do takéhoto prostredia sa ničnetušiaca Susan nasťahovala krátko po svadbe. Asi každý sníva o tom, že sa svokrovcom zapáči, no určite si to nepredstavuje do takej extrémnej miery, akú si zažila Susan. Joshuov otec Steven sa do Susan zamiloval, stal sa ňou posadnutý. Neustále si ju bez jej vedomia nahrával a fotil. Dokonca jej kradol špinavú spodnú bielizeň a napokon otvorene vyznal svoju lásku. Tá ho odmietla a mladomanželia sa urýchlene vysťahovali.

Shutterstock

Eskalácia manželských sporov?

Susan a Joshuovi sa narodili dvaja synovia: Charles a Braden. Zo získaných záznamov a komunikácie vieme s určitosťou povedať, že manželstvo Powellových nebolo bezchybné. Sprvu to všetko začalo kvôli tomu, že sa Joshua vyhýbal chodeniu do kostola, pokračovalo to jeho neustálym stýkaním sa s otcom, ktorý neprestával skúšať svoje šťastie u Susan. Jej blízkym priateľom sa nepozdával, pretože bol údajne veľmi kontrolujúci a abnormálne míňal peniaze. To ich neskôr dostalo do bankrotu.

Strašidelným elementom tohto obdobia je potajme napísaná vôľa. Susanine posledné vety mrazia: „Chcem to mať zaznamenané, že aktuálne je naše manželstvo extrémne nepokojné. Ak by som umrela, tak to možno nebude nehoda. Aj keď by to tak vyzeralo.“ Predpovedala budúcnosť? Čo presne sa dialo a bolo to výsledkom nejakých vyhrážok? To sa už nedozvieme.

Zmiznutie

6. decembra 2009 bola Susan s deťmi naposledy videná niekým mimo Powellovskej rodiny. Navštívil ich sused. Potom sa po nej, Joshuovi a ich synoch zľahla zem. Až deň potom, 7. decembra, sa poslední traja menovaní vrátili domov. Po Susan ani stopy. Všetky jej osobné veci boli nájdené doma… až na telefón. Ten bol objavený v rodinnej dodávke, ktorú používal Joshua.

Recently released documents on the Susan Powell case suggest her husband, Josh Powell, was very controlling at times….

Posted by KSL.com on Wednesday, May 22, 2013

Jeho verzia bola nasledovná: odišiel domov krátko po polnoci 7. decembra, synov zobral so sebou. Údajne sa vybrali kempovať do Simpson Springs v západnom Utahu. Polícia toto miesto navštívila a žiadne pozostatky kempu nenašla. Bolo mimoriadne podozrivé, že by otec vzal svojich malých synov uprostred noci kamsi na výlet, o to viac, keď poveternostné podmienky boli v tom čase naozaj mizerné – vyskytla sa snehová smršť. Navyše Joshua nikomu v práci nenahlásil, že si berie voľno, mal nastúpiť ako zvyčajne. Na to odpovedal jednoducho: „Myslel som si, že je nedeľa, nie pondelok.“

Pri prehliadke domu Powellovcov polícia zaistila stopy Susaninej krvi, životnú poistku pre Susan vystavenú na 1,5 milióna dolárov (dnešný ekvivalent 1,6 milióna eur) a rukopis, kde Susan vyjadrila strach o svoj život. Až v roku 2013 odlíšili celkovo dve rôzne vzorky krvi – jedna skutočne patrila nezvestnej, druhá neznámemu mužovi. Správanie Joshuu bolo vyhodnotené ako mimoriadne podozrivé. So svojimi spolupracovníkmi sa krátko pred touto udalosťou bavil o tom, ako sa zbaviť tela v jednej z opustených baní.

Shutterstock

„Maminka bola v kufri“

Polícia vyspovedala aj deti nezvestnej. Starší syn manželského páru Charles potvrdil, že sa skutočne vybrali kempovať, na rozdiel od svojho otca však tvrdil, že s nimi šla aj Susan. Avšak nevrátila sa. Pár týždňov nato Charles tvrdil svojej učiteľke, že jeho matka je mŕtva. Mladší syn Braden nakreslil obrázok dodávky, ktorý okomentoval slovami: „Mamina bola v kufri.“

Joshua bol podozrivým č. 1. Napriek tomu ho nikto neobžaloval, neskončil vo väzení ani na moment. Neskôr sa so svojimi synmi na čas presťahoval k svojmu otcovi Stevenovi. Toto však nebol koniec prípadu. Ten prišiel až v roku 2012, mimoriadne tragicky.

Už sa nedozvieme pravdu

Steven Powell neostal svojej povesti nič dlžný. 22. septembra 2011 bol zatknutý pre obvinenie z voyeurizmu a prechovávania detských filmov pre dospelých. Nielenže prechovával fotografie Susan, ktoré ju zachytávali v rôznych momentoch, fotil si a natáčal aj iné ženy a mladé dievčatá. Rodina Susan chcela okamžite prebrať starostlivosť o vnúčatá. Súd to umožnil, ale uložil podmienku, že ak sa Joshua bude chcieť uchádzať o znovuzískanie starostlivosti o vlastné deti, musí sa vysťahovať z otcovho domu.

Mohlo by ťa zaujímať:

Podivné a mrazivé posledné slová ľudí, ktorí po ich vyslovení bez stopy zmizli

Joshua to splnil, prenajal si dom, opätovne získal synov. Úrady neskôr avizovali, že to bol len ťah naoko. V skutočnosti sa tam nikdy nepresťahoval, dokonca sa to ani nesnažil uhrať. Súdu to však stačilo.

Služba 911 prijala vo februári 2012 urgentný telefonát; sociálna pracovníčka, ktorá dohliadala na návštevy Charlieho a Bradena s Joshuom, nahlásila, že otec chlapcov schytil a zavliekol do domu. Pracovníčke pritom zamedzil vstup do objektu. Krátko po tomto volaní dom vybuchol. Joshua, Charles a Braden boli na mieste mŕtvi. Neskoršie vyšetrovanie však ukázalo, že hoci všetci traja umreli práve v dôsledku požiaru a priotrávenia sa dymom, deti mali signifikantné poranenia spôsobené sekerou. Joshua ich pravdepodobne stihol napadnúť predtým, než ho udusili výpary.

Shutterstock

Polícia vyhodnotila tento prípad ako dvojitú vraždu-samovraždu. Keď o tejto skutočnosti a osude rodiny informovali Stevena Powella, nezdal sa byť ktovieako smutný. Skôr sa naštval, že ho o tom vôbec informujú. Dva týždne potom, keď sa ho snažili vypočuť ohľadom nezvestnej Susan, sa rozhodol uplatniť si svoje právo neodpovedať na otázky.

Je evidentné, že Steven a Joshua Powellovci toho vedeli viac, než dávali najavo. Psychická nevyrovnanosť, eskalácia manželských problémov a chorobná posadnutosť možno spôsobili zmiznutie Susan a smrť dvoch nevinných detí. Pravdu sa už možno nikdy nedozvieme, ostáva len smutná realita a prázdno po milovaných.

Bones, shoes and a belt have been found by a team carrying out a search for missing woman Susan Powell. Susan has been…

Posted by True Crime Society on Sunday, May 19, 2019

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Rošková
Som externou redaktorkou portálu EMEFKA od februára 2021. Venujem sa najrôznejším témam, no najradšej mám politické perličky a zaujímavé príbehy.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť