Otázka, či sme vo vesmíre sami, zamestnáva (a zamestnávala) odborníkov, ale aj obyčajných ľudí v podstate už stáročia. Väčšina vedcov tak nejako zastáva názor, že je extrémne nepravdepodobné, že by sa inteligentný život rozvinul len na Zemi.
Táto hypotéza však nie je podopretá žiadnymi reálnymi dôkazmi. Veľký prelom by pritom nastal aj v prípade, ak by sa vedcom podarilo objaviť aj tie najjednoduchšie formy života, ako napríklad rôzne mikroorganizmy.
Zmienili sme sa síce, že o živote mimo Zeme nemáme ani tie najmenšie dôkazy, ale… je to naozaj tak? Tu prichádza na scénu jeden z najznámejších incidentov v histórii astronómie, a síce signál Wow!
Zachytenie signálu
Išlo u mimoriadne silný, úzkopásmový rádiový signál, ktorý sa podarilo zachytiť 15. augusta roku 1977. Astronóm Jerry R. Ehman bol natoľko šokovaný a prekvapený silou signálu, že na jeho tlačenú podobu napísal červenou fixkou slovo Wow!, čím signál získal svoje meno.
Wow! trval 72 sekúnd a podľa všetkého pochádzal zo súhvezdia Strelca. Vedcom sa podarilo určiť dve približné lokality, odkiaľ mohol prísť. Vďaka jeho nezvyčajnej intenzite sa o ňom začalo hovoriť ako o kandidátovi na signál, ktorý vyslala inteligentná mimozemská civilizácia.
Pokiaľ to tak ale skutočne bolo, ostáva otázkou, prečo sa Wow! neobjavil znovu. Vedci sa ho mnohokrát pokúšali opätovne zachytiť a pokiaľ by bol vysielaný pravidelne, je podľa slov samotného Ehmana takmer isté, že by ho astronómovia opäť lokalizovali. Nič také sa však nestalo.
Čo ale mohlo signál spôsobiť? Špekulovalo sa, že v skutočnosti išlo o pozemský signál, ktorý sa odrazil od vesmírnych trosiek späť na Zem, táto možnosť však bola zamietnutá ako príliš nepravdepodobná. Mohlo ísť o pohyby v medzihviezdnom priestore? Alebo o signál neutrónovej hviezdy?
Ak sa však vedci predsa len na niečom zhodnú, tak zrejme na tom, že Wow! skutočne nepochádza zo Zeme. Bol totiž zachytený na frekvencii 1420 megahertzov, čo je frekvencia vyhradená len pre astronomické účely. Žiadne pozemské lietadlá či družice túto frekvenciu nevyužívajú.
Na otázku, či signál vyslala mimozemská civilizácia, však nemožno uspokojivo odpovedať. Vzhľadom na to, že Wow! trval len krátko a už sa ho nepodarilo zachytiť, tak astronómovia majú v rukách len veľmi málo dát, s ktorými môžu pracovať.
Je isté len toľko, že signál k nám letel 200 rokov a naša odpoveď by teda trvala rovnako dlhú dobu. V roku 2012 sme však do údajného miesta zrodu signálu našu odpoveď skutočne poslali. Obsahovala niekoľko tisíc twitterových správ a video odkazov od rôznych celebrít.
Ako však pripomenuli odborníci, aj keby Wow! skutočne pochádzal od mimozemšťanov, tak je možné, že kým k nim naša správa dorazí, ich civilizácia už nebude existovať.
https://giphy.com/gifs/alien-sNufDbNmKcRzO
Definitívne riešenie?
Signál Wow! bol mnohé roky jednou z najväčších záhad a asi najlepší kandidát na možnosť existencie mimozemského života. V roku 2017 však profesor Antonio Paris prišiel s presvedčivou teóriou, že pôvodom signálu sú v skutočnosti dve kométy.
Tie boli objavené v roku 2006. Keď sa tieto kométy opäť dostali do blízkosti Zeme, profesor Paris zistil, že vyslali úplne rovnaký signál, ako bol ten z roku 1977.
Antonia Parisa podľa jeho vlastných slov jeho zistenie sklamalo, pretože v kútiku duše dúfal (tak ako mnoho iných), že Wow! predsa len pochádza od mimozemšťanov. Na skutočný mimozemský kontakt si tak, zrejme, budeme ešte musieť počkať. Mnoho ľudí však o zdroji signálu nepochybuje a sú si istí, že za ním určite stáli mimozemšťania.
Zdroj: phys.org
Titulná fotka: 123rf.com, wikipedia.org