Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 16.7.2024
sk
Drahomír
, Drahomíra
cz
Luboš
, Liboslav, Luboslav

Poslanci vyzývajú Slovenský olympijský výbor na nesúhlas s účasťou ruských a bieloruských športovcov na olympiáde v Paríži 2024

Pod výzvu SOŠV sa podpísalo spolu 37 poslancov.


Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) vyzývajú Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV), aby vyslovil nesúhlas s účasťou ruských a bieloruských športovkýň a športovcov na olympijských hrách (OH) 2024 v Paríži. Informuje o tom v tlačovej správe Tomáš Lehotský za poslanecký klub SaS, podľa ktorého sú veľké športové podujatia od nepamäti zneužívané na politické účely, pričom politici úspechy športovcov zneužívajú na svoju vlastnú propagáciu. Pod výzvu SOŠV sa podpísalo spolu 37 poslancov.

„Je naivné si myslieť, že ruský zločinecký režim nebude rovnako zneužívať úspechy ruských športovcov. K zakrývaniu ekonomického zaostávania krajiny sa však pripojí aj propaganda obhajujúca útočnú vojnu,“ konštatuje sa vo výzve poslancov, podľa ktorých je pritom úplne jedno, či budú ruskí športovci súťažiť pod vlajkou Ruskej federácie alebo nie.

profimedia

„Nie je ťažké si predstaviť, že medailisti z olympijských hier budú v Rusku vítaní ako hrdinovia, ktorí budú pózovať s politickými špičkami v Kremli. Ich športové úspechy budú štátnou propagandou zamieňané za úspechy štátnej moci. Tej štátnej moci, ktorá vtrhla na územie Ukrajiny, ktorú systematicky pustoší a vyvražďuje jej obyvateľov,“ uvádza sa ďalej vo výzve. Poslanci síce chápu, že pre ruských športovcov, ktorí celú svoju športovú kariéru trénujú s víziou súperenia s najlepšími na svete o olympijské medaily, je to nespravodlivé, ale nech je ich obeť akokoľvek veľká, je neporovnateľná s obeťou, ktorú dennodenne prinášajú Ukrajinci, ktorí zomierajú, či prichádzajú o svojich blízkych a svoj majetok.

„Pri zdôvodňovaní akceptácie ruských a bieloruských športovcov na OH 2024 v Paríži sa často apeluje na to, že šport, a olympijské hry zvlášť, sú významným mierovým nástrojom. Je však isté, že úspechy ruských športovcov, či už pod vlajkou Ruskej federácie, alebo inou, bude Kremeľ zneužívať na svoju obhajobu. Tým sa samotné olympijské hry stanú súčasťou propagandy obhajujúcej vojnu na Ukrajine,“ dodávajú vo výzve poslanci, podľa ktorých to isté platí aj pre bieloruských športovcov a režim v Bielorusku, ktorý ruskej vojenskej agresii aktívne pomáha. Poslanci Národnej rady vyzývajú SOŠV, aby bol skutočným hlasom mieru v medzinárodnom olympijskom hnutí. Aby nadviazal na svoj správny postoj pri odsúdení vojenského konfliktu, ktorý rozpútala Ruská federácia a pri podpore ukrajinských športovcov a Ukrajinského olympijského výboru. Je to totiž podľa nich práve myšlienka mieru, ktorú olympijské hry zosobňujú.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.