Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 8.2.2023
sk
Zoja
cz
Milada

Poslanec Valášek navrhuje dekriminalizáciu marihuany i redefiníciu znásilnenia

Do zákona by sa mala premietnuť aj skutočnosť, že obeťou sexuálnych trestných činov nemusia byť len ženy, ale aj muži.


Progresívne Slovensko (PS) predložilo cez svojho nezaradeného poslanca Tomáša Valáška do parlamentu tri zákony, ktoré sa týkajú dekriminalizácie marihuany, dôchodkovej spravodlivosti a zmenenej definície pojmu znásilnenie. V tlačovej správe o tom informoval Radovan Choleva z komunikačného oddelenia PS.

Pri znásilnení by išlo o akýkoľvek sexuálny akt bez súhlasu všetkých strán. Hnutie PS sa pokúša spojiť trestný čin znásilnenia a sexuálneho násilia, či doplniť prečin sexuálneho obťažovania. Do zákona by sa tiež mala premietnuť skutočnosť, že obeťou sexuálnych trestných činov nemusia byť len ženy, ale aj muži. Ako pripomína PS, súčasná právna úprava sa zameriava na použitie násilia, ktoré ale pri mnohých prípadoch znásilnení prítomné nie je, nakoľko preživšia osoba často páchateľa pozná a nekladie preto odpor.

TASR

V téme dekrimnalizácie marihuany, PS prichádza s návrhom, ktorý by dekriminalizoval prechovávanie marihuany pre osobnú spotrebu do množstva 60 gramov látky, prípadne pestovanie piatich kusov rastlín. Súčasná právna úprava podľa PS vysokými trestami postihuje ľudí, ktorí nie sú pre spoločnosť nebezpeční.

V novele zákona o sociálnom poistení PS navrhuje možnosť dohody o zdieľaní dôchodkových práv pre osoby, ktoré sa spoločne starajú o dieťa, ale tiež kompenzáciu výpadkov pri dôchodkových odvodoch v prípade osôb na materskej a rodičovskej dovolenke. Tieto opatrenia majú pomôcť najmä matkám, ktoré majú kvôli starostlivosti o deti nižší príjem, čo sa neskôr odrazí aj na ich dôchodku.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť